دفترچه انتخاب رشته دکتری

یکی از مهم ترین مراحل برای موفقیت در آزمون دکتری ، انتخاب رشته دکتری است. چه بسیار دوستانی با رتبه عالی اما با انتخاب رشته نامناسب نتوانسته اند به موفقیت قطعی دست یابند. پس از برگزاری آزمون، کارنامه‌ای شامل: نمـرات خـام، تراز، نمره کل و … در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت که «داوطلبان مجاز به انتخاب رشته»، بر اساس آن اقدام بـه انتخـاب رشـته نمـوده و بر اساس کد رشته محل های انتخابی و حدنصاب نمره سنجش که با هماهنگی دانشگاه‌ ها پذیرنده تعیین می‌ شود با توجه به سهمیه داوطلب به کد رشته محل‌ های حائز حدنصاب معرفی خواهند شد. دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد و دفترچه انتخاب رشته دکتری شرایطی را برای داوطلبان فراهم میکند تا داوطلبان ثبت نام دکتری بتوانند با مطالعه آن بتوانند در رشته ی تحصیلی خود بهترین انتخاب کد رشته محل را داشته باشند. در ادامه توضیحاتی در زمینه مشاوره انتخاب رشته دکتری خواهیم داد که توصیه می کنیم ما برای راهنمایی خود در انتخاب رشته آزمون دکتری مطلب را به طور کامل مطالعه فرمایید.
زمان و نحوه انتخاب رشته دکتری

همانطور که می دانید آزمون دکتری سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده است و کسانی که در آزمون دکتری سراسری 97 شرکت کرده اند مجاز خواهند بود تا در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد نیز شرکت کنند ولی نکته حائز اهمیت این است که انتخاب رشته دکتری آزاد و انتخاب رشته دکتری به صورت جداگانه انجام می شود و برای هر یک دفترچه انتخاب رشته دکتری جداگانه منتشر می شود. در رابطه با نحوه انتخاب رشته لازم به ذکر است که جهت انجام انتخاب رشته می بایست به سایت سازمان سنجش مراجعه فرمایید.چنانچه در ثبت نام آزمون دکتری 97 شرکت کرده و سر جلسه آزمون حضور یافته و در اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 97مجاز به انتخاب رشته شناخته شده اید می توانید در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 97 شرکت کنید.از مرحله انتخاب رشته آزمون دکتری به بعد ، راه دانشگاه آزاد اسلامی از سازمان سنجش جدا می شود. هر دانشگاه بر اساس استراتژی های خود نسبت به جذب دانشجو می پردازد. هر داوطلب حق دارد حداکثر 40 رشته انتخاب کند.منطقی ترین روش انتخاب رشته بر اساس علاقه داوطلب، روزانه یا شبانه یا غیر انتفاعی بودن و رتبه علمی دانشگاه صورت می گیرد.
مشاوره انتخاب رشته دکتری

لازم است بدانید که کنکور دکتری 97 شامل دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه می باشد.داوطلبان کنکور دکتری 97 باید ابتدا در آزمون کتبی شرکت کنند، پس از اینکه کارنامه نتایج اولیه آزمون کتبی دکتری 97 منتشر شد، داوطلب اگر مجاز به انتخاب رشته دکتری شده باشد می تواند انتخاب رشته کند. داوطلبان در ابتدا باید برای اطلاع از اینکه در چه دوره هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند کارنامه را با دقت مطالعه کنند. ممکن است داوطلبان در دوره های روزانه و بورس خارج از کشور و یا دوره های غیر روزانه مانند دانشگاه پیام نوردانشگاه آزاد ، دانشگاه غیرانتفاعی ، و پردیس های خودگردان مجاز شده باشند و یا ممکن است که داوطلبان هم در دوره های روزانه و هم غیر روزانه مجاز به انتخاب شده باشد.برای اطلاع از شهریه دکتریبر روی لینک کلیک نمایید.
اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری

پس از مشخص شدن نتایج انتخاب رشته دکتری 97 متوجه خواهید شد که در کدام رشته ها و دانشگاه های سراسری دعوت به مصاحبه شده اید. به احتمال زیاد نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری 97 نیمه دوم اردیبهشت ماه اعلام می گردد در نتیجه مصاحبه دکتری از اواخر اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد که البته زمان برگزاری مصاحبه توسط دانشگاه های سراسری مشخص و ظی تماس تلفنی به شما اعلام خواهد شد. متقاضیانی که پذیرفته نشده اند هم می توانند در مرحلهشرکت کنند.پس از انجام انتخاب رشتهبا توجه به اطلاعیه سازمان سنجش داوطلبان دعوت شده به مصاحبه دکتری باید به دانشگاه خود جهت انجام مصاحبه مراجعه نمایند.پس از شرکت در مصاحبه نوبت به اعلام نتایج می رسد که برخلاف دانشگاه های آزاد ، از سمت دانشگاه های سراسری شخصا با داوطلب تماس گرفته می شود و نتایج مصاحبه را اعلام می نمایند.بنابراین تمامی متقاضیانی که در آزمون دکتری سراسری شرکت کرده اند می توانند در تکمیل ظرفیت دکتری سراسریشرکت کنند و در صورت دعوت نشدن به مصاحبه دکتری سراسری 97 و مصاحبه دکتری آزاد 97 نیز امکان شرکت در این مرحله وجود دارد.
شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

تکمیل ظرفیت دکتری سراسری یک فرصت مجدد برای افرادی که در آزمون دکتری شرکت کرده اند و در رشته مورد دلخواه خود قبول نشده اند می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی می باشید که از رشته قبولی خود ناراضی هستید می توانید با شرکت در تکمیل ظرفیتشانس خود را دوباره امتحان کنید.چنانچه بخواهید در تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد 97 و تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 97 شرکت کنید باید فرم ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری را تهیه و اطلاعات خود را با توجه به رشته و کد ثبت کنید و توجه داشته باشید هر داوطلب می تواند در این مرحله 30 انتخاب از رشته های ارائه شده در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری انتخاب کند.داوطلبانی که در مرحله اول و مصاحبه دکتری پذیرفته شدند مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت و در صورت پذیرفته شدن در مرحله آخر پذیرش قبلی آنها حذف و نتیجه نهایی آنها مورد قبول خواهد بود پس می بایست در کد رشته قبولی جدید ثبت نام کرد.