خانه / آموزش ویندوز / آموزش كامل Folder Options

آموزش كامل Folder Options

Folder Options

Windows Explorer برنامه ای است که شما را قادر به دیدن و اداراه کردن فایل ها، فولدرها، Libraries و… می کند. برای دسترسی به Folder Options می توانید روی آیکون مربوط به آن در کنترل پنل (در حالت نمایش Small Icons یا Larg Icons) کلیک کنید. همچنین می توانید روی گزینه Organize واقع در سمت چپ و بالای یک صفحه Windows Explorer کلیک کنید و گزینه Folder and search options را انتخاب کنید. در ویندوز XP می توانستید از نوار ابزار، منوی Tools و سپس Folder Options را برگزینید. در ویندوز ۷ می توانید با فشردن کلید Alt، نوار ابزار را به صورت موقت فراخوانید!

همان طور که می بینید Folder Options به سه قسمت General، View و Search تقسیم شده است؛ ذیل هر یک از این صفحات دکمه Restore defaults را دارید؛ به این معنی که با انتخاب آن، تمامی تنظیمات برگه جاری به حالت پیشفرض باز می شود؛ پس نگران تغییراتی که اعمال می کنید نباشید!

۱ ـ General

در این تب، تنظیمات عمومی و کلی مربوط به Windows Explorer انجام می شود.

گزینه پیشفرض برای Browse Folder گزینه اول است و باعث می شود هر فولدر در همان پنجره جاری باز شود. اگر گزینه دوم (Open each folder in its own window) را انتخاب کنید، خواهید دید که با کلیک روی هر درایو یا فولدر، پنجره جدیدی باز خواهد شد.

در قسمت Click items as follows می توانید گزینه Single click را به جای Double click انتخاب کنید. با این کار برای Select کردن یک فایل یا فولدر کافی است نشانگر ماوس را روی آن نگه دارید و با یک کلیک (به جای دو کلیک!) فولدر یا فایل را باز کنید.

اگر Show all folders را در قسمت Navigation pane در حالت انتخاب قرار دهید، گزینه هایی همچون RecycleBin، Control Panel و… به قسمت سمت چپ Windows Explorer اضافه می شوند. انتخاب گزینه Automatically expand to current folder نیز باعث می شود مسیر فولدری که در آن قرار دارید، به صورت یک نمودار درختی در
Navigation pane نمایش داده می شود. اگر هارد دیسک تان پر از اطلاعات دسته بندی شده است، حتما این گزینه را فعال کنید.

۲ ـ View

تب View که مهم ترین و پرکاربردترین قسمت Folder Options است برای تنظیمات نمایش فایل ها و فولدرها در
Windows Explorer است.

برای این که نحوه نمایش دلخواهتان (List، Details و… ) را به تمامی فولدرها اعمال کنید، آن را برای یک فولدر تنظیم سپس در این برگه دکمه Apply to folders را انتخاب کنید.

عملکرد هر یک از گزینه های Advanced Settings در ادامه عنوان می شود.

-Always show icons never thumbnails

اگر این گزینه در حالت انتخاب باشد، برخی انواع محتویات فولدرها در آیکون آن فولدر نمایش داده می شود. به عنوان مثال برخی عکس های فولدرهای حاوی عکس، در آیکون آن فولدر نمایش داده می شود.

Always show menus –

با انتخاب این گزینه، نوار ابزار همیشه در مرورگر ویندوز در دسترس قرار دارد.

Display file icon on thumbnails –

انتخاب این گزینه باعث می شود همیشه آیکونی برای فایل ها مطابق با Thumbnail آنها نمایش داده شود.

Display file size…-

فعال بودن این گزینه موجب می شود با نگه داشتن ماوس روی یک فولدر، حجم آن برای شما به نمایش درآید.

… Display the full path-

اگر می خواهید نشانی فولدری که در آن قرار دارید به صورت کامل در Titlebar نمایش داده شود، این گزینه را فعال کنید. البته این مورد فقط برای تم کلاسیک است و در Aero نمی توانید آن را داشته باشید!

Hidden files and folders-

در این قسمت می توانید تعیین کنید فایل های مخفی ویندوز نمایش داده شوند یا خیر.

Hide empty drives –

اگر یک Card reader را بدون این که کارت حافظه به آن متصل باشد به سیستم وصل کنید، درایوهای آن نمایش داده نمی شود. اگر می خواهید درایوهای خالی نمایش داده شوند، این گزینه را از حالت انتخاب خارج کنید.

Hide extensions for known file type –

اگر بخواهید پسوند یک فایل را از طریق Rename کردن آن تغییر دهید، باید حتما این گزینه را از حالت انتخاب خارج کنید تا پسوند فایل های شناخته شده در ادامه نام آنها ظاهر شود!

Hide protected operating system files-

انتخاب این گزینه باعث می شود فایل های سیستمی سیستم عامل از دید مخفی باشد تا به اشتباه به آنها آسیب وارد نکنید! اما در برخی موارد یک ویروس می تواند فولدرهای مورد نیاز شما را SystemFile کند. در این حالت می توانید برای مشاهده آنها این گزینه را از حالت انتخاب خارج کنید.

Lunch folder window in a separate process –

انتخاب این گزینه موجب می شود هر فولدر یک قسمت مجزا از Memory RAM را اشغال کند؛ این عمل به رغم این که باعث پایداری عملکرد سیستم عامل می شود، اما سرعت و کارایی آن را کم می کند. از این گزینه بیشتر برای عیب یابی استفاده می شود.

Restore previous folder… –

اگر این گزینه در حالت انتخاب باشد، فولدرهایی که هنگام خاموش شدن سیستم باز بوده اند، پس از بالا آمدن ویندوز دوباره باز می شوند.

show drive letters-

اگر می خواهید Drive Letterد(‍ D ،C و… ) برای درایوهای سیستم تان نمایش داده نشود، این گزینه را از حالت انتخاب خارج کنید.

Show encrypted or… –

با انتخاب این گزینه نام فایل های Encrypt یا فشرده شده، در یک فولدر به رنگ های خاص نمایش داده می شود.

up description – Show pop –

اگر این گزینه را از حالت انتخاب خارج کنید، توضیحات مربوط به فایل ها و فولدرها با نگه داشتن ماوس روی آنها نمایش داده نمی شود!

Show preview handlers –

برخی نرم افزارها مانند Adobe reader همراه خود وصله ای را به ویندوز ۷ اضافه می کنند که باعث می شود فایل هایشان در Preview pane مرورگر ویندوز نمایش داده شود. اگر این گزینه را از حالت انتخاب خارج کنید، این فایل ها در Preview pane نمایش داده نمی شود.

Use check boxes… –

فعال کردن این گزینه باعث نمایش یک Check box در کنار هر فایل یا فولدر انتخاب شده، می شود.

Use sharing wizard-

انتخاب این گزینه، Wizard مربوط به Share کردن یک فولدر را به تب Sharing از Properties آن فولدر اضافه می کند. (توضیحات مربوط به این قسمت در آینده ارائه می شود.)

When typing into list view –

حتما برایتان پیش آمده که از میان محتویات بسیار زیاد یک فولدر به دنبال یک فایل یا فولدر خاص باشید. اگر حروف ابتدایی نام یک فایل یا فولدر را تایپ کنید، می توانید به آن نزدیک شوید! این حالت پیشفرض است؛ اما می توانید در این قسمت گزینه Automatically type into the search box را انتخاب کنید تا هنگام تایپ، نام آن فایل یا فولدر مستقیم در Search box وارد شود.

۳ ـ Search

در این تب می توانید تنظیمات مربوط به Indexing (فهرست سازی) و Searching را انجام دهید.

تنظیمات پیشفرض این برگه بسیار عالی است؛ اما می توانید گزینه include compressed files را در حالت انتخاب قرار دهید تا هنگام جستجوی یک فایل، درون فایل های فشرده نظیر Zip و Cab هم بررسی شود.

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود کتاب آچار فرانسه ویندوز ۷

Widows 7 این کتاب نوشته آقای سعید سلامیان در ۲۵۷ صفحه تهیه شده است.به جرئت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *