خانه / آموزش نرم افزار / آموزش ساخت و ویرایش فیلم توسط Windows Movie Maker

آموزش ساخت و ویرایش فیلم توسط Windows Movie Maker

Windows Movie Maker

امروزه نرم افزار های بسیار زیادی در زمینه ساخت و ادیت تصاویر ویدئویی تولید شده است.این گونه از نرم افزار ها با توجه به پیچیدگی های خاصی که دارند مستلزم گذراندن دوره های آموزشی خاص خود می باشند.یکی از نرم افزار هایی که در زمینه ساخت و ویرایش فیلم ها بسیار ساده عمل می کند و کار کردن با آن نیازی به دانش خیلی تخصصی ندارد همین نرم افزار Windows Movie Maker است که در ویندوز های XP و Vista به صورت پیش فرض وجود دارد.با خواندن این مطلب به احتمال بسیار زیاد خواهید توانست که یک فیلم را ادیت کنید و از این کار لذت ببرید.

بي ترديد جلوه هاي ويژه بسيار قدرتمند فيلم هاي امروزي براي همه ما جذاب و مسحور کننده است. توليدکنندگان ميليون ها دلار سرمايه گذاري مي کنند تا در پوشش جلوه ها و انيميشن هاي کامپيوتري، فيلم ها را به خاطراتي فراموش نشدني و ماندگار در ذهن بينندگان تبديل کنند. بسياري از ما که به صورت تفريحي و آماتور فيلم مي سازيم، قادر به صرف هزينه هاي ميليوني نيستيم. با اين حال دوست داريم توانايي خود را در توليد و ارائه محصولي مناسب و با کيفيت نشان دهيم. ويندوز XP اين نياز ما را با ابزار Windows Movie Maker برطرف کرده است. اين نرم افزار همراه ويندوز، يک ابزار توانمند و مناسب براي ايجاد، وارد کردن فيلم ها و عکس ها از دوربين، ويرايش و ذخيره فيلم ها و عکس هاي خانگي به شمار مي رود. در اين ترفند قصد داريم تا به بررسي کامل از نرم افزار بپردازيم.

براي فراخواني Windows Movie Maker کافي است از منوي Start وارد All Programs و Accessories شده و Windows Movie Maker را انتخاب کنيد ؛

انتقال فايل هاي ويديويي و عکس
اولين چيزي که قبل از آغاز عمليات ويرايش فيلم ها نياز داريد، انتفال فيلم ها به کامپيوترتان است.
مي خواهيم فيلم هايمان را با استفاده از عکس ها و ويديوهاي کوتاهي که قبلاً تهيه کرده ايم، ايجاد کنيم.
به اين منظور از دوربين ديجيتالي ۲/ ۷ مگاپيکسلي Casio Exilim EX Z750 استفاده کرديم که مي تواند ويديو و صدا را نيز ضبط کند. عکس هايمان را نيز با فرمت تصويري Joint Photographic Experts Group) JPEG) به کامپيوتر انتقال داديم و صدا را نيز با فرمت Audio – Video Interleaved) AVI ) که براي استفاده و کار در نرم افزار MovieMaker بسيار آسان و بي دردسر است، در کامپيوتر ذخيره نموديم.

قدم بعدي، وارد کردن فايل ها به MovieMaker است. در MovieMaker يک سند جديد باز کنيد و روي پيوند Import Video که در قسمت Capture Video واقع در سمت چپ صفحه مانيتور شما قرار گرفته است، کليک کنيد. پس از کليک Import Video با استفاده از منوي پايين افتادني Look In واقع در بالاي کادر محاوره اي Import File به محل ذخيره فايل مورد نظر برويد. هنگامي که فايل را يافتيد، با کليک آن را انتخاب کنيد. در پايين و سمت چپ کادر محاوره اي، بخش Import Options حاوي گزينه Create Clips For Video Files همراه با يک مربع تيک خورده، وجود دارد.

با انتخاب اين گزينه هنگام وارد کردن فايل ويديو، MovieMaker آن را براي اضافه کردن افکت ها و جلوه هاي تصويري به چند بخش کوچک تر تکه تکه خواهد کرد. اگر مي خواهيد خودتان ويديو را برش دهيد، هنگام وارد کردن آن، گزينهCreate Clips For Video Files را از حالت انتخاب خارج کنيد.

ويرايش فيلم
ممکن است به توانايي ها و امکانات يک برنامه ويرايشگر رايگان که همراه با سيستم عاملي همچون ويندوز ارائه شده باشد، خوش بين و مطمئن نباشيد، ولي MovieMaker يک ابزار ويرايشگر قوي، قابل اطمينان و با قابليت استفاده و کاربرد بسيار آسان است.

پس از اين که فيلمتان را به MovieMaker وارد کرديد، آن را در مدياپلير موجود در سمت راستِ صفحه نمايش تماشا کنيد. هنگام نمايش فيلم در مدياپلير، نقاطي را که مي خواهيد فيلم از آن جا برش بخورد و دو تکه شود، انتخاب کنيد. با کليک دکمه Split Clip فيلم از آن نقطه برش مي خورد و تکه بريده شده در قالب يک کليپ جديد ايجاد مي شود. اين کليد در قسمت پايين و سمت راست مدياپلير قرار دارد.

وقتي فيلم را در قالب کليپ هاي جداگانه تفکيک کرديد، گام بعدي، اضافه کردن افکت و جلوه هاي تصويري است. توجه کنيد که در پايين صفحه، رديفي از جعبه هاي خالي تعبيه شده است. اين قسمت Storyboard نام دارد.
با کليک کليپ هاي مجتمع در قسمت مياني بالاي صفحه و کشيدن آن ها به سمت جعبه هاي موجود در Storyboard ، تکه فيلم ها را به داخل جعبه هاي مورد نظر هدايت کنيد. وقتي کليپ ها را در جاهاي صحيح منظم کرديد، مي توانيد افزودن افکت هاي تصويري را آغاز کنيد.

دو الگوي اصلي براي ويرايش وجود دارد که مي توانيد از آن ها استفاده کنيد: Video Effects و Video Transitions.
Video Effects اصلاحاتي مانند افزايش يا کاهش روشنايي و نور، تغيير رنگ يک کليپ يا افزايش و کاهش سرعت نمايش فيلم را شامل مي شود. روي پيوند View Video Effects کليک کنيد تا ببينيد MovieMaker در اين بخش چه نمونه ها و امکاناتي را ارائه داده است.

اگر خواستيد يک تکه کليپ ديگر را به قسمتي از فيلمتان بچسبانيد، کافي است با کليک و کشيدن کليپ جديد به محل مناسب، آن را در جاي مورد نظر قرار دهيد.

به طور مشابه، مي توانيد جلوه هاي بصري Video Transitions را در ميان دو کليپ از فيلم قرار دهيد. اين ها تکنيک ها و جلوه هاي بصري جالبي براي پايان يک صحنه و آغاز صحنه بعدي هستند که توجه بينندگان را به خوبي جلب مي کنند.

کار با Video Transitions شبيه Video Effects است. تنها به جاي کشيدن يک Video Transition روي يک کليپ، بايد آن را روي مربع هاي کوچک ميان دو کليپ در Storyboard بکشيد و قرار دهيد. با کليک روي Effectها و Transitionها تمام آن ها را دوباره اجرا و بازبيني کنيد و سپس روي دکمه Play در مدياپلير کليک کنيد.

افزودن موسيقي متن به فيلم
يک موسيقي متن مناسب مي تواند به جذابيت هر فيلم بزرگ يا حتي فيلم هاي بسيار کوچکي که از چينش تعدادي تصوير در کنار هم درست شده اند (Slideshow) کمک کند. MovieMaker به آساني امکان وارد کردن يک فايل صوتي کامل و مناسب براي فيلمتان را مهيا کرده است.

وارد کردن فايل صوتي (Import) به طور کلي شبيه وارد کردن فايل هاي ويديويي است. کار را با کليک روي پيوندImport Audio or Music در قسمت Capture Video از ستون Movie Tasks آغاز کنيد. سپس از منوي پايين افتادنيِ Look In براي انتخاب موسيقي مورد نظر استفاده کنيد.

پس از يافتن موسيقي آن را انتخاب نماييد و به MovieMaker وارد کنيد. اين فايل موسيقي به انتهاي فهرست مجموعه فايل هاي پروژه اضافه خواهد شد.

روي دکمه Show Timeline کليک کنيد. مي توانيد از اين نما براي ديدن زمان کلي اجراي پروژه و کنترل هماهنگي صدا و تصوير استفاده کنيد.

اگر مي خواهيد فايل موسيقي اي که به MovieMaker وارد کرده ايد را به فيلم اضافه کنيد، کافي است روي فايل موسيقي از ميان فايل هاي پروژه کليک کنيد و آن را به قسمت مربوط به صدا در نوار Timeline بکشيد. مي توانيد اندازه زماني فايل صوتي را نيز با کليک در قسمت Timeline و کشيدن يک لبه موسيقي براي تناسب و هماهنگي با فيلم تنظيم کنيد.

ذخيره فيلم
مي خواهيد مانند هر فايل ديگري فيلمتان را ذخيره کنيد. براي انجام دادن اين کار، در ستون Movie Tasks واقع در سمت چپ صفحه بخش Finish Movie را بيابيد.

MovieMaker چند گزينه مختلف براي ذخيره در اختيار شما قرار مي دهد، مانند ذخيره فيلم در کامپيوتر يا روي CD، امکان فرستادن فيلم به يک دوربين ويديويي ديجيتال، انتشار در وب يا ارسال به ايميل در قالب يک فايل ضميمه.
با کليک روي پيوند Save to My Computer، گزينه ذخيره روي کامپيوتر را انتخاب کنيد.

ويزارد Save Movie باز خواهد شد. در اولين جعبه متني، نامي را براي فيلم وارد کنيد. در قسمت دوم محل ذخيره فيلم را انتخاب کنيد. پس از انتخاب نام و محل ذخيره سازي با کليک روي Next به قسمت انتخاب کيفيت مورد نياز براي ذخيره فيلم مي رويد. با انتخاب مقدار پيش فرض Windows MovieMake فيلم را با بهترين کيفيت ممکن ذخيره مي کند.

اگر نگران کمبود فضاي روي ديسک سخت براي ذخيره با بهترين کيفيت هستيد، مي توانيد از گزينه هاي ذخيره سازي ديگر استفاده کنيد. همچنين مي توانيد فيلم را براي پخش روي موبايل ذخيره کنيد.

بعد از انتخاب متد ذخيره سازي، روي Next کليک کنيد. MovieMaker فيلم را به فرمت WMV تبديل و در مکان مشخص شده ذخيره مي کند.

حتي پس از پايان کامل کار و ذخيره فيلم، اين احتمال وجود دارد که فکر و ايده خوبي براي افزودن به فيلم به ذهنتان خطور کند. بنابراين حتماً قبل از بستن پروژه، حتماً يک نسخه از آن را با پسوند MSWMM در مکاني از کامپيوترتان ذخيره کنيد. اين کار کاملاً شبيه ذخيره پروژه هاي Word يا Excel است. با انتخاب گزينه Save Project از منوي File، مي توانيد نسخه MSWMM پروژه را ذخيره کنيد.

سپس نام و محلي براي ذخيره انتخاب کنيد و روي Save کليک نماييد. هر گاه خواستيد ويديو يا موسيقي جديدي به اين فيلم اضافه کنيد، کافي است فايل MSWMM را باز کنيد و ويديوها، موسيقي ها يا جلوه هاي تصويري جديد را اضافه کنيد.

نتيجه گيري
Windows MovieMaker يک راه مناسب براي انتقال فيلم هاي خانگي به کامپيوتر و افزودن جلوه هاي تصويري و ويرايش فيلم ها است. در اين نرم افزار فايل هاي صوتي و تصويري به آساني به محيط کاري نرم افزار وارد مي شوند و نرم افزار جلوه هاي بصري فراوان و متنوعي را براي افزودن به فيلم و جلب توجه بيشتر مخاطبان در اختيار کاربر قرار مي دهد.

اگر در جست وجوي يک برنامه ويرايشگر با کاربرد آسان براي زيباتر کردن ويديوهاي خانگي خود هستيد، رويWindows MovieMaker به عنوان يک گزينه خوب حساب کنيد

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود فیلم آموزش نرم افزار safe erase

safe erase برنامه safe erase یک برنامه قوی برای پاک کردن فایل ها و اطلاعات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *