خانه / آموزش ویندوز / تاریخچه ویندوز از ابتدا تا کنون

تاریخچه ویندوز از ابتدا تا کنون

ویندوز، عنوان سیستم عاملی است که شرکت مایکروسافت آن را برای رایانه های شخصی (PC) تولید کرده است. این سیستم عامل، نسخه های متعددی دارد که….

تاریخچه ویندوز از ابتدا تا کنون ویندوز، عنوان سیستم عاملی است که شرکت مایکروسافت آن را برای رایانه های شخصی (PC) تولید کرده است. این سیستم عامل، نسخه های متعددی دارد که از سال ۱۹۸۳ تاکنون به بازار عرضه شده اند. ویندوز، در زمرهٔ سیستم عاملهای چندوظیفه ای (Multi-task) به شمار می رود و قابلیت اجرای هم زمان چندین برنامه را دارد. ویندوز، اکثر امکانات خود را از طریق واسط کاربری گرافیکی (GUI) عرضه می کند. در محیط گرافیکی ویندوز، هر برنامه، در یک کادر یا قاب مشخص اجرا می شود که اصطلاحاً آن را پنجره می نامند؛ کاربر می تواند پنجره ها را جابه جا کرده و یا اندازه آنها را تغییر دهد. همچنین، برای خروج از یک برنامه هم می تواند پنجرهٔ حاملِ آن برنامه را ببندد. ویندوز حاوی ساختارهای داخلی شبکه ای است که به کاربر امکان می دهد تا اگر به شبکه ای متصل بود فایلها و داده های خود را به اشتراک گذارد. در یک تشکیلات بزرگ، client های ویندوز برخی به سرورهای یونیکس و NetWare متصل می شوند. نسخه های سرور این سیستم عامل (ویندوز ان تی و ۲۰۰۰ و ویندوز پروفشنال اکس پی) قابلیت کنترل شبکه های کوچک تا بزرگ را با امکانات وسیع دارند. تاریخچه اولین نسخهٔ ویندوز در سال ۱۹۸۳ عرضه شد (ویندوز ۱.۰). این سیستم عامل، یک واسط کاربری گرافیکی و محیطی پنجره ای را تحت سیستم عامل دیسکی یا همان DOS فراهم می ساخت.

ویندوز ۲.۰ نیز در سال ۱۹۹۷ به عنوان ارتقایی (upgrade) بر این سیستم عامل روانهٔ بازار شد. این نسخه، بعداً با خصوصیاتی جدید مانند قابلیت روهم قرار گرفتن پنجره ها بنام ویندوز/۲۸۶ و بعد ویندوز/۳۸۶ ارایه شد. در سال ۱۹۹۲، ویندوز ۳.۰ ارایه شد که نسبت به نسخه های قبلی، بسیار متحول شده بود. در سال ۱۹۹۵، شرکت مایکروسافت با ارایه ویندوز ۹۵ تحولی را در ویندوز و سیستم عاملهای کامپیوترهای شخصی بوجود آورد. روند ارایه و بهینه سازی این سیستم عامل، همچنان با ویندوز ۹۸، ME و XP، برای رایانه های شخصی و ویندوز NT و ۲۰۰۰ برای شبکه ها ادامه یافت. امروزه، ویندوز، مشهورترین و پرمصرفترین سیستم عامل جهان به شمار می رود. مایکروسافت با بروزرسانی و بهینه سازی این سیستم عامل قصد دارد تا تمام توقعات کاربران از یک سیستم عامل مناسب برآورده سازد. امنیت امنیت در سیستم عامل ویندوز از مهم ترین نقاط ضعف آن بوده است. تحقیقی که تحت نظر کوین میتنیک انجام شد نشان داد که یک سیستم Windows XP حفاظت نشده در اینترنت تنها ۴ دقیقه دوام آورد. همچنین طبق آمار ۸۰٪ از کاربران Windows حداقل به یک ویروس یا نرم افزار جاسوس آلوده هستند.[۱][۲] OS/2 تا Windows در سال ۱۹۸۵ مایکروسافت و IBM با هم برای درست کردن و گسترش دادن OS/2 شریک شدند. OS/2 وارد بازار شد با یک سخت افزار که طراحی آن متعلق به IBM بود و PS/2 نام داشت. کمی بعد در فبریه سال ۱۹۸۶ مایکروسافت دوباره به واشنگتن(ردموند) تغییر مکان داد.

یک ماه بعد کمپانی عمومی شد و ۶۱ میلیون دلار در $۲۱٫۰۰ در هر سهم بدست آورد. درسال ۱۹۸۹، مایکروسافت در Comdex فراخوان انتشار Windows 3.0 را در سال ۱۹۹۱ داد. در ۱۶ می سال ۱۹۹۱ بیل گیتس به کارمندان مایکروسافت از جدایی از OS/2 خبر داد و از آن به بعد مایکروسافت روی محصول خود Windows و Windows NT kernel زوم کرد. بعضی از کسانی که با ویندوز مخالف بودند سورپرایز شدند و شروع به گفتن آن کردند که مایکروسافت در حال انجام یک فعالیت غلط است. ولی بعد از انتشار ویندوز ورق برگشت و کاربران OS/2 به سرعت کاهش یافت و کاربران ویندوز با سرعت هر چه تمام تر افزایش یافت و تبدیل به بهترین برنامه برای PC شد. بعضی از عقاید بر این اساس بود که علم درونی ویندوز کرنل رقیب هایش را نابود می سازد و چنین هم شد. سپس در این حین کمپانی، نرم افزار آفیس را منتشر کرد که حاکم تمام در بیزینس شد و تمام رقبا را عقب زد. Windows 95 نسخه ویندوزی از مایکروسافت که در سال ۱۹۹۵ ساخته شد. ویندوز ۹۵ ماندگاری زیادی نداشت و اکنون تعداد معدودی از این سیستم عامل استفاده می کنند. Windows 98 نسخه ویندوزی از مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ ساخته شد و در واقع نسخه به روز شده ویندوز ۹۵ می باشد. (این ویندوز Memphis هم نامیده می شود) استفاده از این ویندوز به طور گسترده در جهان وجود داشت و هم اکنون هم مورد استفاده می باشد. از امکانات این می توان به موارد زیر اشاره کرد: ·مرورگر مستقل مایکروسافت ·توانایی فرستادن و گرفتن نامه های الکترونیکی ·گرافیک ۳۲ بیتی (FAT32) ·حمایت کردن USB ·حمایت کردن DVD Windows ME Windows Millenium Edition نسخه به روز شده ویندوز ۹۸ که در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ عرضه شد. نسخه ویندوزی از مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ ساخته شد و در واقع نسخه به روز شده ویندوز ۹۵ می باشد. (این ویندوز Memphis هم نامیده می شود) استفاده از این ویندوز به طور گسترده در جهان وجود داشت و هم اکنون هم مورد استفاده می باشد.

از امکانات این می توان به موارد زیر اشاره کرد: Windows NT سیستم عاملی که در سال ۱۹۹۳ توسط شرکت مایکروسافت ، ارائه گردید. Windows NT بر خلاف ویندوز به وجود سیستم MS-DOSوابسته نیست به عبارت دیگر یک سیستم عامل خودکفا بوده و یک رابط گرافیکی کاربر دارد. Windows NT یک سیستم عامل چند وظیفه ای ۳۲ بیتی با ویژگیهای شبکه سازی، چند پردازشی قرینه ای، بندکشی و امنیتی می باشد. این سیستم عامل بر روی سخت افزارهای متنوعی از جمله سیستم های برپایه ریزپردازنده های ۸۰۳۸۶ و ۸۰۴۸۶ و پنتیوم اینتل، ریزپردازنده های DEC AlphaAXP، ریزپردازنده ای MIPS، و همچنین در کامپیوترهای چند پردازنده ای به اجرا در می آید. Windows NT تا ۴ گیگا بایت حافظه مجازی را تحت پشتیبانی قرار داده و می تواند برنامه های کاربردی OS/2، MS-DOSو POCIX××××× را به اجرا درآورد. Windows 2000 سیستم عاملی برای کامپیوترهای سرور که توسط مایکروسافت در سال ۲۰۰۰ عرضه شد.

خانواده Windows 2000 Server سرویس دهندگان NET Enterprise .، بر خلاف نام خود که ممکن است این تصور را ایجاد نمایند که صرفا" نیازمند استفاده از Windows .NET Server 2003 می باشند، می توانند بر روی خانواده بزرگ Windows 2000 Server اجراء گردند. لازم به یادآوری است که برخی از سرویس دهندگان NET Enterprise .، نظیر Exchange Server 2000، بر روی نسخه های Windows .NET Server 2003، اجراء نخواهند شد. برخی از سرویس دهندگان موجود NET Enterprise .، همچنان بر روی نسخه ویندوز NT server 4.0 اجراء می گردند، این نوع سرویس دهندگان دارای ویرایش های خاصی می باشند که امکان استفاده از ActiveDirectory را برای آنان فراهم می نماید. تعداد نرم افزارها و محصولاتی که می توان آنها را بر روی Windows NT اجراء نمود، بتدریج به سمت صفر میل خواهد کرد. در این مقاله فرض می شود که شما حداقل از نسخه Windows 2000 Server، استفاده می نمائید. ویندوز ۲۰۰۰ دارای سه نسخه متفاوت سرویس دهنده است. تعداد نسخه های فوق را می توان از لحاظ فنی به چهار نسخه نیز تعمیم داد .(در صورتیکه سیستم عامل سرویس گیرنده Windows 2000 Professional را نیز در نظر بگیریم). هر نسخه بمنظور اهدافی خاص طراحی و دارای مجموعه ای ازپتانسیل ها و قابلیت های مختص بخود است . نسخه استاندارد سرویس دهنده ۲۰۰۰، «Windows 2000 Server»، نامیده می شود. نسخه فوق، نسخه پایه سیستم عامل بوده و شامل تمامی قابلیت ها و پتانسیل های لازم و مورد نیاز سرویس دهندگان NET Enterprise .، است. هر کامپیوتر مبتنی بر سیستم عامل Windows 2000 Server دارای ویژگی هایی نظیر: یک کنترل کننده Domain مربوط به ActiveDirectory و سرویس های ارتباطی شبکه است. نسخه فوق، دارای محدودیت های مختص بخود است. حمایت از حداکثر چهار پردازنده و چهار گیگابایت حافطه اصلی (RAM)، نمونه هایی از محدودیت های نسخه فوق، می باشد. زمانیکه برنامه ها اجراء می گردند به آنها یک فضاء ثابت حافظه و بمیزان دو گیگا بایت نسبت داده می شود. در صورتیکه کامپیوتر دارای حافظه فیزیکی کمتری باشد، سیستم عامل از فضائی بر روی دیسک که Swap file و یا page file نامیده می شود برای ایجاد حافظه مجازی، استفاده می نماید. Windows 2000 Datacenter Server نسخه جامع و بسیار بزرگ ویندوز ۲۰۰۰، Windows 2000 Datacenter Server نامیده می شود. این نسخه حداکثر شصت و چهار گیگابایت حافظه اصلی (RAM) و سی و دو پردازنده را حمایت می نماید. نسخه فوق دارای تمامی قابلیت های کلاسترینگ نسخه Advanced Server و سایر پتانسیل های استاندارد می باشد. از نسخه فوق ،در محیط هایی با قابلیت های محاسباتی و عملیاتی بسیار بالا، استفاده می گردد. علاوه بر آمار شگفت انگیز نسخه فوق در رابطه با میزان حافظه و تعداد پردازنده، ماکروسافت ادعا نموده است که زمان فعالیت بدون خرابی (Uptime) سیستم عامل فوق، ۹۹٫۹۹۹ % است. در صورتیکه قصد تهیه این نسخه ویندوز را داشته و بدنبال قیمت آن می باشید، هرگز در این راه موفق نخواهید شد. چون شما نمی توانید نسخه ای از آن را خریداری نمائید.

ماکروسافت، صرفا«نسخه فوق را به تولید کنندگان سخت افزار سرویس دهنده (معمولا» OEM نامیده شده و اقتباس شده از Original Equipment Manufactures است) عرضه می نماید. شرکت های تولید کننده، پیکربندهای خاصی را در رابطه با سخت افزار سرویس دهنده انجام و بمنظور سازگاری با DataCenter Server آن را بررسی، تست و در ادامه سرویس دهندگان فوق، به شرکت های متقاضی بهمراه سیستم عامل Datacenter Server فروخته می گردد. سیستم و نحوه پشتیبانی Datacenter، نسبت به سایر نسخه های ویندوز نیز متفاوت است. ماکروسافت حمایت فنی مستقیمی در رابطه با نسخه فوق را ارائه نمی دهد. در مقابل، OEM، کانال ارتباطی و پشتیبانی لازم را با مشتریان مربوطه، برقرار خوادهد کرد. یکی از نکات مهم پشتیبانی Datacenter، عدم مجاز بودن اعمال تغییرات و اصلاح پیکربندی سخت افزار سرویس دهنده، بدون کسب مجوز لازم از OEM است. Windows 2000 Advanced Server این نسخه، شامل تمامی ویژگی ها و پتانسیل های نسخه Windows 2000 Server بعلاوه امکانات اضافه دیگری است. نسخه فوق، نیز دارای محدودیت های خاص خود است. حمایت از حداکثر هشت پردازنده و هشت گیگابایت حافظه، نمونه هایی در این زمینه می باشند. این نسخه، تغییراتی را درارتباط با مدل حافظه استفاده شده توسط برنامه ها، ایجاد نموده است. در این راستا سه گیگابایت ارائه و صرفا«از یک گیگا بایت برای سیستم عامل، استفاده می شود. بدین ترتیب، برنامه های بزرگی نظیر SQL Serevr، از مزایای حافظه RAM بخوبی بهره مند خواهند شد. نسخه فوق، همچنین دارای امکاناتی نظیر: کلاسترینگ (Clustering) و Network Load Balancing Service، است. با اینکه اکثر سرویس دهندگان NET Enterprise .، بصورت نسخه Enterprise Edition در دسترس می باشند، ولی این بدین مفهوم نیست که آنان نیازمند استفاده از نسخه Advanced Server می باشند. مثلا» Exchange Sever Enterprise Edition، قادر به اجراء بر روی Windows 2000 Server است (در چنین حالتی، نمی توان از امکان کلاسترینگ Exchange استفاده گردد، مگر اینکه آن را بر روی نسخه Advanced Server نصب نمود). Windows XPآخرین محصول مایکروسافت تا پایان سال ۲۰۰۲ که سیستم عاملی بسیار قوی و زیبا می باشد و برای کار با internet مناسب می باشد . Windows NET Server 2003 خانواده Windows .NET Server 2003 Windows .NET Server 2003، آخرین نسخه های تولید شده در رابطه با محصولات ویندوز شرکت ماکروسافت، بوده و نسخه بعدی خانواده Windows 2000، می باشند.

تمام نسخه های Windows .NET Server 2003، شامل گزینه های رابط کاربرWindows XP و یا themes نیستند. این بدین علت است که themes نیازمند منابع اضافه ای است و برای یک سرویس دهنده مناسب بنظر نمی رسد، منابع را صرف انجام چنین عملیاتی آنهم در رابطه با بخش رابط کاربر بر روی سرویس دهنده نماید. بنابراین زمانیکه سیستم را با استفاده از ویندوز ۲۰۰۳، برای اولین مرتبه راه اندازی می نمائید، از اینترفیس آن تعجب نکنید .(اینترفیس ویندوز ۲۰۰۰ را در مقابل اینترفیس جدید XP مشاهده، خواهید کرد). خانواده Windows .NET Sever 2003 دارای چهار نسخه متفاوت است: Windows .NET Server 2003 ،Web Edition، یک نسخه مناسب، سریع و ارزان! برای پلات فرم مبتنی بر سرویس دهنده وب است. Windows .NET Server 2003 ،Standard Edition، که معادل Windows 2000 Server است. Windows .NET Server 2003 ،Enterprise Edition. که معادل Windows 2000 AdvancedSever است. Windows .NET Server 2003 ،Datacenter Edition. که معادل Windows 2000Datacenter Server است. ماکروسافت، نام Windows .NET Server 2003 را دو مرتبه قبل از عرضه آن تغییر داده است. (Windows 2002 به Windows .NET Server و سپس به Windows .NET Server 2003). در ادامه ما همچنان از اسامی کوتاه نظیر Windows .NET Standard Server نسبت به نام رسمی Windows .NET Server 2003 Standard Edition، استفاده خواهیم کرد. با معرفی Windows .NET Web Server 2003، ماکروسافت قانون (بدعت) مربوط به انتخاب یک نسخه بمنظور یک کار خاص را تغییر داده است. Windows .NET Standard Sever، همچنان اولین گزینه برای اکثر برنامه ها است. Enterprise Server، امکانات مناسبی را در رابطه با حافظه و کلاسترینگ، اضافه نموده است .

نسخه Datacenter همچنان در اختیار OEM گذاشته می شود(همانطور که دررابطه با ویندوز ۲۰۰۰ عمل می گردید). Windows .NET Web Server، یک ایده جدید بوده و هدف آن رقابت در جهت ارائه یک سرویس دهنده وب با قیمت مناسب! با سایر تولیدکنندگانی است که محصولات خود را نظیر سیستم عامل و یا سرویس دهنده وب، بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند (لینوکس و Apache نمونه هایی در این زمینه می باشند). قطعا«رقابت با تولیدکنندگانی که محصول خود را بصورت رایگان در اختیار قرار می دهند، کار بیسار مشکلی! بوده و می بایست برای آن تدابیر خاصی اندیشیده گردد. مثلا» قیمت ۱،۱۹۹ دلار برای هر نسخه از سرویس دهنده Windows 2000 Server (شامل ده مجوز دستیابی کاربران)، یک قیمت رقابتی نیست. Windows .NET Web Server، بدنبال پرکردن این خلاء رقابتی است. نسخه فوق در عین حالیکه برخی از ویژگی های ویندوز را ندارد ولی تمامی ویژگی ها و امکانات لازم و مورد نیاز یک سرویس دهنده وب را بخوبی و با قیمت پائین! ارائه می نماید. با اینکه تعدادی از سرویس دهندگان NET Enterprise .، بصورت Enterprise Edition در دسترس می باشند ولی این بدان مفهوم نیست که آنان به Enterprise Server نیاز خواهند داشت. مثلا«SQL Server 2000 Enterprise Edition، می تواند بر روی Windows .NET Standard Server، نصب و اجراء گردد. در این راستا امکان استفاده از SQL ServerClustering، وجود نخواهد داشت، مگر اینکه نسخه Windows .NET Enterprise Server، نصب گردد. Windows .NET Server، نسخه های شصت و چهار بیتی خود را بمنظور حمایت از پردازنده جدید Itanium، شرکت اینتل نیز ارائه نموده است. صرفا» نسخه های Enterprise و Datacenter بصورت ۶۴ بیتی، ارائه شده اند. کامپیوترهای Itanium که بر روی آنها Windows .NET Enterprise Server اجراء می گردد، قادر به حمایت از شصت و چهار گیگابایت حافظه اصلی می باشند. بر روی کامپیوترهای فوق در صورتیکه نسخه Datacenter نصب شده باشد، امکان استفاده از حداکثر ۱۲۸ گیگابایت حافطه وجود خواهد داشت. Windows Vista ویندوز ویستا ویژگیهای دیداری فوق العاده ای مانند پنجره های نیمه شفاف و ابزارهای قدرتمندتر جهت جستجوی فایلها دارد ولی تا به حال در مورد بهبود امنیت در ویستا و توانایی آن در ارتباط بهتر با وسایل دستی قابل حمل ،خبری داده نشده است. مایکروسافت از آغاز کار بر روی این سیستم عامل وعده داده بود که شالوده آن را بر سه ستون استوار خواهد کرد.یک موتور گرافیکی به نام Avalon ،یک فن آوری جدید به نام indigo که توانایی ارتباط برنامه های کامپیوتری و وسایل مختلف را به هم می دهد و یک سیستم ذخیره سازی دیتا که قابلیت جستجوی بهنر را ممکن می سازد به نام winFS .ولی در مقام عمل مایکروسافت از زمان بندی خود عقب افتاد و تصمیم گرفت از ویژگی winFS چشم بپوشد و این سیستم را به صورت یک برنامه الحاقیadds-on بعد از انتشار ویستا عرضه کند.پس از ۳ ستون ویندوز بعدی ،هنوز ۲ستون پابرجا هستند. پوسته جدید ویندوز به نام Aero تقریباً تنها نشانه موتور گرافیکی Avalon بود که کارشناسان pcworld در نسخه قبل از بتا با کد ۵۰۴۸مشاهده کردند.در این پوسته دکمه ها ،فریمهای پنجره ها ،نوارهای عنوان و آیکونها به اشکال متحرک ،سه بعدی و گاه نیمه شفاف مبدل می شوند.

در واقع Aero به رابط گرافیکی interface ویندوز حیات می بخشد. با این که مایکروسافت از winFS صرف نظر کرده روی نحوه ارائه فایلها با فرمت NFTS کار کرده و شرایطی را فراهم کرده است که فایلها بر حسب مولف،مدل دوربین(در مورد عکسها)، ژانر و عنوان آلبوم(در مورد فایلهای موسیقی) مرتب شوند.امکان ساخت لیستهای مجازی از فایلها هم فراهم شده است.با این ویژگی می توان برای مثال همه عکسها و یا فایلهای ورد را بصورت یکحا مشاهده کرد،صرف نظر از این که در کجا save شده باشند. ویژگی دیگر این ویندوز ارتباط بهتر با تلفنهای هوشمند،دوربین ها و پخش کننده های صوتی و همچنین بهبود بخشیدن انتقال و هم زمان سازی synchronization فایلهاست. در نسخه ای که تیم pcworld مشاهده کرد ،خبری از مرورگر اینترنتی ۷ نبود.البته مایکروسافت وعده داده نسخه بتای این نرم افزار را همراه ویستا عرضه کند. با وجود این که مایکروسافت برای بالا بردن ضریب ایمنی،ویژگیهایی مانند مانیتورینگ داده های خارج سیستم(سرویس پک ۲ فقط داده های داخل سیستم را مانیتور می کند.) ،محافظت علیه برنامه های مخربmalware و امکان ایجاد اکانت کاربری محدود شده را به ابزارهای امنیتی قبلی اضافه کرده ،ولی در مجموع ابزارهای امنیتی ویستا همانند ویندوز xpمجهز به سرویس پک ۲ است. موتور گرافیکی Avalon در سیستم های مجهز به کارتهای گرافیکی به روز شده امکان می دهد که پنجره هایی چرخان،با بافت پشت زمینه و یا محو شونده ببینید.به علاوه می توانید منوها ،نوارهای عنوان و سایر اجزا را به صورت نیمه شفاف مشاهده کنید. اما در مورد این که حداقل امکانات سخت افزاری برای تصب و به کارگیری ویندوز ویستا چیست، تا به حال اظهار نظر رسمی صورت نگرفته است و مایکروسافت صرفاً RAM 512 و CPU سریع تر از آنچه در سیستم عاملهای قدیمی به کار گرفته می شد، را توصیه کرده است. گویا ویستا هم به صورت ۶۴ بیتی و هم به صورت ۳۲ بیتی منتشر خواهد شد. اما ویژگی دیگری که به تازگی به ویندوز ویستا اضافه شده meeting space است که یک سیستم اشتراک فایل به صورت peer to peer است و محیط مجازیی فراهم می آورد که کاربران را قادر می سازد روی فایلها و دیتاهای به اشتراک گذاشته شده کار کنند. ویندوز ویستا قرار است که تا انتهای سال ۲۰۰۶ عرضه شود.

== آن سوی ویستا == بدون شک ویندوز ویستا یکی از پرسر و صدا ترین محصولات مایکروسافت در چند سال اخیر است که قرار است طی آخرین اخبار در اوایل ۲۰۰۷ به بازار ارائه شود.مایکروسافت با استفاده از مجرب ترین برنامه نویسان و امکانات سخت افزاری خود امید دارد تا سیستم عاملی را به بازار عرضه نماید که تا سال ها از حیث از دست دادن بازار سیستم های عامل آسوده خاطر باشد.و همچنین موقعیت رو به رشد سیستم عامل های کدباز لینوکس را دچار تزلزل نماید.سیستم عامل ویستا با تبلیغات و امکانات متفاوتی عرضه شده است به نحوی که مدت هاست کاربران حرفه ای کامپیوتر چشم انتظار ورود آن به بازار هستند.ویستا با استفاده از لگوریتم های پیشرفته ی امنیت و شبکه تا سال ها می تواند نیاز کابران حرفه ای را برطرف سازد.

مایکروسافت پس از عرضه ی ویندوز اکس پی در سال ۲۰۰۱ از نسل بعدی ویندوزخود با اسم رمز لانگهورن خبر داد و اعلام نمود که این سیستم عامل را در سال ۲۰۰۴ به بازار ارائه می کند. البته همانطور که بسیاری حدث می زدند مایکروسافت شرکت وقت شناسی نبود و برای همین است که تا به حال به عرضه ی این سیتم عامل منتظر نشسته ایم.لانگهورن نیز مانند ویندوز اکس پی قبل از عرضه تغییر نام داد و به ویستا مبدل شد. جالب است بدانید که لانگهورن و ویستا و بلاک کامب(نسل بعدی ویندوز پس از ویستا که چندی پیش به ویینا تغییر نام داد) همگی نام های مکان های طبیعی و از این دست هستند. مثلا نام یک صحرا .ویستا نسل جدیدی از سیستم های عامل معروف و فرا گیر ویندوز است که مسیری متفاوت نسبت به سری پیشین خود پیموده است.شاید تاخیر زیاد در ارائه ی این سیتم عامل کاربران جشم انتظار را تا حد زیادی ناراحت کرده باشد ولی این امر آن هم در تولید نرم افزار های بزرگ امری عادی است و از آن جا که مایکروسافت وسواس زیادی در تولید سیستم عاملی بدون نقص دارد باید پیش بینی این تاخیر ها را نیز می کردیم.بیل گیتس می گوید در هنگام ورود سیستم عمل های ویندوز ۹۵,۹۸ و ۲۰۰۰ به ما فشار زیادی وارد شد چرا که اسامی آن ها از مدت ها چیش به جوامع خبری اعلام شده بود و ما موظف بودیم که آن ها را در موعد مقرر که همان نام آن ها بود به بازار عرضه کنیم ولی ما تصمیم داریم که در محیطی آرام و دور از تنش به تولید سیستم عاملی بپردازیم که به نظر خودمان در نوع خود بی نظیر است.بیل گیتس و دیگر مسوولان ویندوز از جمله جیمز آلچین(سردار ویندوز) امید بسیار زیادی به این نگارش از سیستم عامل ویندوز دارند و گیتس می گوید : آرزو دارم که وقتی کاربران حرفه ای برای اولین بار با ویستا کار می کنند انگشت به دهان بمانند.

بیل گیتس آدم گزافه گو و کوته فکری نیست و بدون شک این پروژه نیز مانند دیگر پروژه هایی که او پشتوانه ی آن ها بوده است موفق خواهد بود.ویستا سیستم عاملی برای آینده است و مایکروسافت سعی نموده است که تمامی آن چه در نگارش های گذشته ی ویندوز از آن ها با عنوان کاستی یاد می شد در ویستا با نام نقطه ی قوت شناخته شوند.یکی از این مسائل امنیت است اما امنیت با حیطه ی فراتر از آن چه ما از آن می بریم . امنیت ویندوز ویستا از لحاظ جلوگیری از ورود ویروس ها و مقابله با آن ها مبارزه با نفوذگر ها و حفظ و امنیت اطلاعات بی عیب و نقص است و مایکروسافت روی هرچیزی که بر امنیت تاثیر بگذارد پافشاری زیادی کرده است از جمله مرورگر اینترنت اکسپلورر که مایکروسافت بخش گسترش آن را به منظور کنترل بیشتر برای آن و پیشرفت بی دغدغه ی آن پس از مدتی در سال پیش از بخش گسترش ویندوز جدا نمود و همچنین نگارش فایل سیستم وین اف اس که در نوع خود یک دهه از ان تی اف اس جلو است مصادیقی برای این مورد است.

مایکروسافت همچنین در ویستا به ظاهر همانند اکس پی اهمیت فوق العاده ای داده است و با طراحی زیبای این ویندوز و ایجاد یک محیط مجازی سه بعدی بر پایه ی دایرکت اکس ۹ جذابیت را در سیستم عامل جدید سری ویندوز خود به حد اعلا رسانده است. مایکروسافت در تمامی کنفرانس ها و حضور های خود مبحث ویستا را در صدر قرار داده است و هر روز شاهد پیشرفت این سیستم عامل هستیم.به عنوان مثال در سال ۲۰۰۴ و در کنفرانی توسعه دهندگان مایکروسافت در خاور میانه و در مصر بیل گیتس نیز حضور یافت و در این کنفرانس افراد مشهور مایکروسافت در باره ی برنامه های آینده ی خود بحث کردند و لی هیچکس دید دقیقی از ویستا نداد و وقتی از قاضی مدیر بازار یابی و فروش مایکروسافت در خاورمیانه از این مسئله سوال شد وی گفت این که ما چیزی از ویستا بروز نمی دهیم به این دلیل است که خود دید دقیقی از این سیستم عامل نداریم و حتی در حال اختراع بخش هایی از آنیم!!

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود کتاب آچار فرانسه ویندوز ۷

Widows 7 این کتاب نوشته آقای سعید سلامیان در ۲۵۷ صفحه تهیه شده است.به جرئت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *