خانه / آموزش عمومی / ايران کد چيست ؟

ايران کد چيست ؟

ايران کد چيست ؟
به استناد اصل يکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده ۹٧ قانون تجارت الکترونيکی مصوب ۱۳۸۲ ، وزارت بازرگانی موظف شده است نسبت به ایجاد نظام ملی طبقه بندی کالا و خدمات شناسه کالا و خدمات ( شامل تامین و توسعه بستر اطلاعاتی زنجیره تامين ملی کالا ، استانداردها ، روش ها ، ابزار و دستورالعمل های طبقه بندی و کدگذاری کالا جهت دستیابی به زبان مشترک ملی کالا و اطلاعات پايگاه مرکزی داده ها و نیز تامین ساز و کار لازم برای طبقه بندی و کد گذاری خدمات برای رسیدن به درگاه – پرتال – اطلاع رسانی ملی کالا و خدمات ) اقدام نماید .
طرح پيشنهادی کد ملی که توسط مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران به هيات وزيران ارائه گرديده بود در نامه شماره ۱۱۶۲۲۵ / ت / ۳۵۸۱۸ ه مورخ ۱۲ / ۹ / ۱۳۸۵ به تصويب رسيده و اجرای آن به مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ابلاغ شده است .

تعريف کد ملی
سيستم ملی طبقه بندی و کدگذاری کالا سيستمی است که اطلاعات پايه زنجيره تامین در حوزه کالا را تحت کنترل در آورده و به عناصر سيستم تزريق می نماید .
این سيستم با استفاده از ابزار خبره طبقه بندی و کدگذاری کالا ، زبان مشترک و مفاهيم مشترکی را در سطح ملی ايجاد نموده و کليه اطلاعات اعتباری قلم کالا را از قبيل مراجع عرضه کننده ، مشخصات فنی و استانداردهای ملی و بين المللی و … در خود ثبت و ذخيره می نماید .

هدف از راه اندازی کد ملی
این طرح با هدف کمک به شکل گيری بازار شفاف ، روان و کارآمد ، ايجاد امکان عرضه مستقيم کالا ، تحقق تامين حداکثر نيازها از منابع داخلی ، ايجاد شفافيت اقتصادی ، سلامت اقتصادی و حل معضل قاچاق کالا در کشور اجرا می شود .

مزایای داشتن کد ملی

ایجاد زبان مشترک در شناسايی کالا و تسهيل ارتباط در سطح بنگاه های اقتصادی و بازار

زمينه سازی جهت ایجاد حافظه اجتماعی و بستر اطلاعاتی به منظور انسجام عناصر مديریت زنجيره تامین کالا و خدمات

زمينه ساز حضور در عرصه تجارت الکترونيک

ايجاد قابلیت ارتباط با سيستم های کدينگ بين المللی

معرفی و شناسائی منابع ساخت و توزيع کالا

زمينه ساز توزيع گسترده برای توليد کنندگان و توزيع کنندگان

زمينه ساز معرفی و تبليغ گسترده منطقه ای و جهانی کالاها

کاهش هزينه های توزیع ، فروش و عمليات

افزایش بهره وری سازمان ها

وظيفه مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران

سياست گذاری ، پشتيبانی ، علمی و عملی از اجرای مصوبه کد ملی در زمان تعيين شده

نظارت بر چگونگی اجرای قرارداد تولید کد ملی

وظايف شرکت سخا روش
تشريح سيستم و زمينه سازی لازم جهت حضور و عضويت توليد کنندگان و توزيع کنندگان در پرتال مربوطه از طریق طراحی و اجرای سيستم کد ملی برای سازمان های فوق الذکر با نظارت عالیه مرکز ملی و شماره گذاری کالا و خدمات ایران .
شرکت سخا روش به عنوان نماینده استان تهران ( بر اساس مجوز شماره ۳۴۵۴ / ۲ / ۱۳۸۶ ) مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران وابسته به وزارت بازرگانی وظيفه دارد تا امکانات کارشناسی خود را در راستای پياده سازی مصوبه توليد کلی ملی برای کلیه سازمان های تولید کننده و توزیع کننده کالا و خدمات بکار گیرد .
جهت کسب اطلاعات بيشتر در این زمینه ، می توانید با تلفن های ۷۷۵۳۳۵۱۹ و ۷۷۵۲۱۹۲۵ تماس حاصل فرمائید .

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود فیلم آموزش بازیابی اطلاعات به زبان ساده

Recovery دانلود فیلم آموزش بازیابی اطلاعات به زبان ساده دانلود فایل حجم فایل : ۲۱ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *