خانه / آموزش اینترنت / همه چیز در باره Google Earth

همه چیز در باره Google Earth

Google Earth سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کرد

کمپانی گوگل اولین بار با موتور جستجوی ساده ي خویش، خود را به جهان معرفی کرد. این کمپانی از زمان تاسیس خلاقیت، نوآوری و در عین حال سادگی را پیشه ی خود نمود تا امروز به عنوان یک غول اینترنتی درآید.

چندی پیش گوگل با آخرین برنامه ی اینترنتی خود جهان را شگفت زده کرد و البته تا حدی هم ترساند! سرویس Google Earth با تصاویر ماهواره ای خود در آغاز امریکای شمالی و اینک تمام نقاط جهان را پوشش داده است. گوگل با این کار جهان را بی اندازه کوچک کرده و مرزها را برداشته است.

این سرویس که سال ها فقط در اختیار سازمان های جاسوسی قرار داشت، امروز به شکل رایگان در اختیار همه ی مردم قرار گرفته است و هر کس می تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

گوگل ارت Google Earth يک نقشه ي معمولي نیست

گوگل ارت يک نقشه ي معمولي نيست! کافی است نام کشور، شهر و یا حتی کدپستی محل مورد نظرتان را در کادر جستجوی این برنامه وارد کنید، تا تصاویری رویای و کاملا واقعی از محل مورد نظر در اختیار شما قرار گیرد.

اگر خطوط تلفن و امکانات ضعیف اینترنتی در ایران اجازه دهد شما می توانید بر فراز شهرتان پرواز کنید، خیابان محل زندگی تان را چنان که هست ببینید و حتی سری هم به مدرسه ی دوران کودکی تان بزنید. این ها همه امکاناتی هستند که گوگل به رایگان در اختیار همه در هر جای دنیا که باشند قرار داده است.

حق اشتراک گوگل ارت که"keyhole" رایگان

زماني حق اشتراک گوگل ارت که"keyhole" ناميده مي شد ۹۰ دلار بود. وقتي گوگل keyhole را خريداري کرد چيزي حدود يک تريليون بايت سوابق اطلاعاتي نقشه برداري ديجيتال را به "ارت" برد و شروع به ايجاد نسخه هاي پايه اي نرم افزاري نمود که بتوانند بصورت رايگان دانلود شوند. و اکنون در اختیار شما قرار گرفته است.

تصاویر از کجاست

تصاوير نقشه هاي گوگل ارت از دو منبع ارسال و هدایت مي شوند: ماهواره و هواپيما؛ گوگل اينگونه نقشه ها و ديگر اطلاعات نقشه برداري ديجيتالي را از منابعي چون TeleAtlas و EaetSat که هردو از پدیدآورندگان تصاوير و نقشه هاي هوایی و ماهواره ای هستند بدست مي آورد.این تصاویر در اشکال ديجيتالي براي استفاده تجاري گرفته مي شوند.

به دليل اينکه اين اطلاعات و داده ها از منابع مختلفي بدست مي آيند ، جهت تحليل تفاوت ها می توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. اينکه چرا بر روي برخي از مناطق کره زمين موج هايي ظاهر شده است، حتي بر روي سطح برخي خيابان ها ، در حالي که ديگران بدون استفاده از این امکان براي تحلیل اين نقاط ابهام، مشکلات زيادي پيش رو دارند.

به روز بودن گوگل ارت ؛ تصاویر برای سه سال قبل

زماني که شما از گوگل ارت استفاده مي کنيد نمي توانيد تصاوير گرفته شده از ماهواره را در همان لحظه ی ارسال به شکل(Online) مشاهده کنید. به عبارت دیگر بر خلاف تصور رایج تصاویر ماهواره ای گوگل ارت بین دو تا سه سال پیش گرفته و ارسال شده اند. در عین حال گوگل اعلام کرده است قدمت اين اطلاعات بيش از ۳ سال نيست و بطور متناوب به روز مي شوند و همواره جديدترين اطلاعات در دسترس هستند.

جستجو در شهر با گوگل ارت Google Earth

بخش ديگري از آنچه گوگل ارت را اعتياد آور مي سازد همکاري این برنامه با موتور جستجوي گوگل است! هنگامي که شما شهري را از نظر مي گذرانيد ،مي توانيد کافي شاپ ها،رستوران ها،بقالي ها و هزاران گونه مرکز تجاری در مجاورت آنها را بيابيد. شما مي توانيد با کليک کردن بر روي هر کدام از آنها جزئي ترين اطلاعات در مورد هر کدام را از Google search engine دريافت کنيد.

همچنين به کاربران اجازه داده شده است بوسيله ي کليک کردن بر روي:"Add/Edit a Business Listing" اماکن تجارتي را به نقشه اضافه کنند.
حالا اجازه بدهيد برگرديم بر سر مقوله ي کار با گوگل ارت. در ادامه با انجام اعمال پايه اي و اوليه آغاز مي کنيم.

بهترین راه برای یاد گرفتن روش کار با گوگل ارت کار کردن با آن است. پس اجازه دهيد یکبار با هم کار با این برنامه را تجربه کنیم می خواهیم تصویری ماهواره ای از مرکز علمی "HowStuffWorks" در آتلانتا دریافت کنیم. اگر شما گزينه ي "HowStuffWorks" و یا آدرس آن "3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA" در قسمت جستجوي گوگل ارت تايپ کنيد و کليد جستجو را بزنيد شما روي اين ناحيه متمرکز مي شويد و مي توانيد عکس آن منطقه را ببینید.

یک حرکت آزمایشی در گوگل ارت Google Earth

براي بدست آوردن اطلاعات بيشتر و تبديل عکس به يک نقشه ي واقعي، گام بعدي به جريان انداختن لايه ها در اين قسمت است. این لايه ها شامل غذا خوري ها ، بانک ها، جاده ها، نواحي، مجتمع هاي تجاري، سوپر مارکت ها، ايستگاه هاي گاز، انبارها، پارک ها، جاده هاي ترانزیت، مدارس و جزئيات جغرافيائي ديگر است.

براي ايجاد يک نقشه ي اصولی و خوب بهتر است از جاده ها شروع کنيد. اگر کمي نقشه را برجسته نمائيد به خودي خود در يک پهناي باند در منطقه ي ۳۳۵۰ Peachtree Rd آتلانتا قرار خواهيد گرفت.

گردش شما در در آتلانتا

اجازه بدهید در اين قسمت در باره ي گردش شما در در آتلانتا توضيحاتي بدهيم: اين مرحله شامل يک توقف در فرمان مرکزي HowStuffWorks که بدنبال آن يک سفر کوتاه به جرجيا براي نظارت بر بازی های سرگرم کننده ي اين منطقه خواهد بود مي باشد.

يک کليک بر روي دکمه ي راهنمائي گوگل ارت دو شکاف را نمايان مي سازد:يکي براي آغاز بکار در آدرس (۳۳۵۰ Peachtree Rd. Atlanta, GA) و ديگري براي پايان بکار در منطقه ي (

۱ Georgia Dome Dr NW, Atlanta, 30313) کليک کردن بر روي دکمه ي جستجو هم راهنمائي هاي نوشته شده در اين زمينه و هم مسيرهاي برجسته شده در نقشه را نمايان مي سازد.

هر يک از اين ها به صورت اتوماتيک بر روي مسير هاي داخلي يک استاديوم با تطابق کامل زوم شده اند.

شما مي توانيد تمام اطلاعات و نقشه هائي را که دریافت و اطلاعات لایه های آن را به اختیار خودتان ایجاد نموده ايد را بصورت فایل با یکی از فرمت های استاندارد ذخیره کنید و يا با ايميل ارسال کنید. در جعبه ابزار گوگل ارت دکمه اي وجود دارد که انجام هر يک از اين فعاليت ها را براي شما ممکن مي سازد.

خب اجازه دهيد براي صرف غذا به يک رستوران برويم. پس ما بايد به منطقه ي جستجو برويم.

اولين کاري که ما بايد انجام دهيم اينست که دو باره روي نقشه تمرکز کنيم . پس برويم به سراغ منطقه ي جورجيا. براي انجام اين کار ابتدا در هر کجاي نقشه که بخواهيم کليک چپ مي کنيم. منطقه ي جرجيا را انتخاب مي کنيم و آن را مرکزي مي نمائيم. در قسمت جايگزيني ما مي توانيم منطقه ي "1 Georgia Dome Dr" را در قسمت جستجو قرار دهيم و بر فراز آن به پرواز در آئيم. شما مي توانيد روي اين قسمت تمرکز کرده و نماي زيبائي را از اين منطقه بوجود بياوريد.

براي يافتن يک رستوران که در منطقه ي ويکينتي در جورجيا روي دکمه ي جستجو کليک کنيد و داخل شويد.گزينه ي "restaurants" را در قسمت "What" و در گزينه ي "Current view" در قسمت "Where" زماني که شما روي دکمه ي جستجو کليک کنيد هر آنچه که خواسته ايد خواهد آمد.

قسمت هاي کوچکي که بر روي نقشه زوم و متمرکز شده است نتيجه ي جستجوي رستوران هاست ، ولي اين تنها راه براي يافتن رستوران نيست شما همچنين مي توانيد در دسته بندي رستوران هاي منطقه "Dining" را جستجو کنيد. در اينجا نيز همان اتفاق قبلي در مورد جستجوي رستوران ها خواهد افتاد.

اکنون شما اختيارات بيشتري را در زمينه ي جستجو بدست آورده ايد.بيشتر آنچه که ما در اين قسمت به پايان برده ايم کاربردهاي ديگري از نقشه برداري نيز بوده است. اگر چه اين ممکن است که تا حدي به اهداف گوگل ارت نزديک نباشد . آنچه در اين ميان بدست مي آيد شايد فقط در حد سرگرمي و وقت گذراني باشد و جنبه ي کاربردي نداشته باشد.

یک نگرانی از گوگل ارت

گوگل ارت امکان عکسبرداري از اينچ به اينچ مربع در جهان را با کامپيوتر براي تمام افراد مهيا کرده است به همین دلیل نگراني هاي مردم در مورد پیامدها و مشکلات احتمالی اين پديده بيشتر و بيشتر مي گردد.

گوگل ارت در اولين مرحله ي استفاده از اين پديده استنباطي قدرتمند از چرا و چگونگي استفاده از آن را از کاربر کسب خواهد کرد.يک پاسخ معمولي در اين ميان از بين وحشت و لذت بردن از افزايش دسترسي هيبت مندانه به جهان است.

و ديگری اينکه، آنچه هميشه فوراً به ذهن ميرسد انگيزه ي انسان براي دانستن موقعيت جغرافيائي خود بر روي کره ي زمين است "اوه! چه کار غير معمول و جالبي" اين جمله اي است که اکثر آنان که عاشق نظريه ي امکان ديدن کره ي زمين از کامپيوتر هاي شخصي خود هستند بر زبان مي آورند ،در حالي که همين افراد دوست ندارند که بواسطه ي اين گونه پديده ها تحت نظاره ي دنيا باشند!! کسي مي تواند از طريق گوگل ارت بر روي يک کمين گاه کاري تر هدف را دنبال کند. آيا سارقان هم مي توانند از امکانات گوگل ارت در يک منطقه سودي بجويند؟

گوگل ارت و امنيت شخصي ؛ امنیت ملی

در مورد نگراني هایی که از جنبه ي "امنيت شخصي" مورد اهميت قرار ميگيرد دو نکته قابل ذکر است : اول اينکه اطلاعات Google Earth قبلا هم به اشکال مختلف قابل دسترس بوده است ( پیش از این برخی ماهواره ها این تصاویر را با قیمت نسبتا بالایی می فروختند) و دوم اينکه سابقه ی تصاوير ماهواره ای و عکس های هوایی به سه سال قبل بر مي گردند و هيچ کس قادر نيست که از طريق گوگل ارت به اطلاعات به روز دست يابد. اطلاعاتی با سه سال قدمت قطعي نيستند و حتي قابل استفاده براي توطئه سازي.

و دیگر، نگراني هایی در باره ي خطر متمرکز سازي هاي گوگل ارت در زمينه ي امنيت ملي کشورهاست؛ مقامات عالي رتبه در بسياري از کشورها از بابت جزئيات اطلاعات قابل دسترسي براي عموم در گوگل ارت اظهار نگراني کرده اند .در راًس اين کشورها استراليا ، انگليس و ايالات متحده ي امريکا و اخیرا هند هستند. آنها می گویند عاقبت تروريست ها خواهند توانست "گرچه احتمالا" از اطلاعات و تجهيزات گوگل ارت و شبيه سازي کردن جزئيات جهان توسط ماهواره ها بهره برداري کنند.

بيشترين اعلام مخالفت با گوگل ارت از کره ي جنوبي است،کره ي جنوبي از جهت تکنيکي هنوز در حال جنگ با کره ي شمالي ست و همچنين براي آنان اين نگراني وجود دارد که هم اکنون افراد بسیاری مي توانند تاسيسات ارتش آنان را با کليک بر روي يک تکمه و يک زوم جزئي نظاره گر باشند.

جهان در زیر دیده بان شماست

حرف صادقانه اين است که اگر گوگل بتواند اين اطلاعات را در دست داشته باشد قطعاً کره ي شمالي از قبل اين اطلاعات را در دست داشته است. در هر صورت اين براي آن ها خیلی نمی ارزد که بخواهند با زوم کردن بر روي کره ي شمالي امکانات اتمي آنان را تحقيق نمايند. گوگل ارت براي بازي کودکان ابزار جاسوسي ساخته است.

شبيه سازها بوسيله ي گوگل ارت چيز جديدي را پيشنهاد و ارائه نداده اند. در مجموع گوگل ارت اين اطلاعات را از منابع ديگري کسب کرده است. ولي اين نوع جمع آوری اطلاعات و این بسته ي اطلاعاتی يک تحول و انقلاب در نوع خود بشمار مي آيد. مخالفت ها در برابر تحقيق در باره ي مکان هائي نظير اهرام مصر يا کاخ سفيد توسط ماهواره ها زمان زيادي بطول نخواهد انجاميد.

تمام آن کاري که شما باید انجام دهید Download کردن گوگل ارت و داشتن چشماني عقاب گونه براي مشاهده ی جهان است.

منبع : پرشین ژئو

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود کتاب آموزش جوملا

joomla جوملا یک نرم افزار مدیریت محتوای متن باز و رایگان است که تحت اجازه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *