خانه / آموزش آفیس / آموزش ورد(بخش اول)

آموزش ورد(بخش اول)

دوره آموزشی Microsoft Word متداولترین برنامه واژه پرداز موجود به شمار می آید . هدف اصلی برنامه ایجاد محیطی مناسب برای تایپ دو زبانه ، قالب بندی متنها ، ترسیم جداول – کار با تصویرهای گرافیکی – طراحی صفحات وب و امکانات دیگر برای کارهای هنری می باشد. برای مطالعه این دوره آموزشی نیاز است کاربران محترم آشنایی مقدماتی با محیط Windows را داشته باشند . واژه پرداز Microsoft Wordرا می توان از منوی Start زیر منوی Programs و انتخاب گزینه Microsoft Word اجرا کرد. البته در نسخه ۲۰۰۳ ، بعد از زیر منوی Programs باید از زیر منوی Microsoft Office گزینه Microsoft Office word 2003 را انتخاب کرد.
اصول تایپ فارسی و انگشت گذاری درست
در تایپ باید انگشتان هر دو دست کار کنند و از تایپ با یک دست و یک انگشت خوداری نمایید.
در روی صفحه کلید در قسمت کلید های تایپی ( حروف ) در ردیف دوم پایین دو کلید J و F برجستگی کوچکی وجود دارد که نشان دهنده مکان انگشت های اشاره هر دو دست را مشخص می کند . پس ابتدا انگشت اشاره دست راست را روی حرف j و انگشت میانی را روی کلید K و انگشت انگشتری را روی کلید L و انگشت نگین را روی کلید ; قرار داده. انگشت اشاره دست چپ روی کلیدF و انگشت میانی روی کلید D و انگشت انگشتری روی کلید S و انگشت نگین دست چپ روی کلید A قرار می گیرد. انگشتان هر دو دست روی کلید ها و به صورت خمیده باید قرار گیرد و در زمان تایپ فقط انگشت مورد نظر را باید فشرد تا کلید فشرده شود. توجه کنید انگشتان دیگر را نباید از صفحه کلید بلند کنید و برای فشردن کلیدهای دیگر باید انگشتان دست را به سمت بالا باز یا به سمت پایین جمع کنید . از بلند کردن، پایین یا بالا بردن با دست دیگر خوداری کنید .

به تصویر زیر توجه کنید:

نکته : ( کلید های Alt , Shift , Ctrl )را در دو سمت صفحه کلید وجود دارد .برای زدن کلیدهای Alt ،Shift با Ctrl باید با دست مخالف استفاده شود. مثال برای تایپ حرف آ باید کلید Shift را با دست چپ پایین نگاه داشت و با انگشت اشاره دست راست کلید ا (H)را بفشارید.
نکته : کلید Alt , Shift با Ctrl را گرفته و با دست دیگر کلید مورد نظر را می فشاریم . از انگشتان شصت برای زدن کلید فاصله استفاده می شود.
محیط کار واژه پرداز مایکروسافت ورد( Microsoft Word )

واژه پرداز ورد بخشها و قسمتهای زیادی دارد که بعضی از آنها مانند یکدیگر و بعضی متفاوت با دیگر بخشها هستند و به همین خاطر محیط کار این برنامه نیاز به تشریح و توضیح دارد .
در تصویر زیر قسمت های اصلی و مهم محیط این برنامه با کادر های رنگی مشخص شده و نام آن قسمت ها از رنگ خودشان در پایین صفحه توضیح داده شده است، به آن توجه کنید

از آنجا که پنجره برنامه Word دارای بخشهای زیرمی باشد.
۱) Title bar ( نوار عنوان برنامه ) که با نوار قرمز مشخص شده است.
۲ ) Menu bar ( نوار فهرست و ابزار مورد نیاز برنامه ) که با نوار زرد مشخص شده است.
۳ ) Standard Toolsbar ( نوار ابزار کار و مورد استفاده جهت راحتی انجام کار ) که با نوار بنفش مشخص شده است.
۴ ) Formatting Toolsbar ( نوار ویرایشی برنامه ) که با نوار سبز مشخص شده است.
۵ ) Main Window ( صفحه نمایش اطلاعات ، انجام عملیات و محتویات برنامه، با نوار صورتی مشخص شده است.
۶) Status bar ( نوار وضعیت یا حالات ) که با نوار آبی پر رنگ مشخص شده است.
۷ ) Scroll bar یا نوار گردش ( بالا و پایین نمودن محتویات پنجره )که با نوار آبی کم رنگ مشخص شده است.
۱٫ نوار منو: در نوار منو نام تمام منو های ورد نمایش داده شده است که هر کدام با توجه به نوع دستورات و فرامینی که در آنها قرار گرفته است نام گذاری شده است ، برای مثال منو فایل File به این خاطر این نام را گرفته است که بیشتر یا تمام کارهای مربوط به فایل مانند : ذخیره کردن فایل، بارگذاری فایل، ساختن فایل جدید، چاپ فایل و… دراین منو قرار دارد . پس به نام منو ها توجه کنید زیراحتما با گزینه های موجود در آن مرتبط است.
۲٫ نوار ابزار استاندارد Standard Toolsbar: این نوار ابزار یکی از چندین نوار ابزار Word می باشد که به علت مهم بودن کلید های موجود در آن همیشه به طور پیش فرض در Word به نمایش در می آید که البته کاربر می تواند آنرا پنهان کند به همین علت نام این نوار را استاندارد نام گذاری کرده اند. بیشتر امور مربوط به فایل را می توان از طریق این نوار ابزار انجام داد .
نکته : در کلیه نوارهای ابزار کلید ها قابل کاهش و افزایش می باشد.
۳٫ نوار ابزار قالب بندی Formating ToolsBar: در این نوار تعدادی از کلید های مهم مربوط به قالب بندی (تغییر قلم، تغییر جهت متن، تغییر رنگ، تغییر اندازه قلم و… ) وجود دارد .
۴ . خط کش افقی و عمودی: این خط کش ها که در بالا و سمت چپ محیط کار دیده می شوند برای تنظیم حاشیه های چپ، راست، بالا و پایین و فضای کاری و… استفاده می شوند .
۵٫ محیط کار :محیط Word در اینجا به شکل یک برگ کاغذ که لبه های آن دیده می شود نمایش داده شده است. در محل تایپ، جهت ترسیم اشکال ودرج تصاویر و ساخت جداول و نمودارمی باشد وکاربر کار خود را دراین بخش انجام می دهد و در Title bar، برنامه Word،
دکمه Close یا بستن پنجره: جهت بستن یک پنجره باز سه راه امکان پذیر می باشد:۱- ازدکمه Close در منویTitle bar استفاده نمود، ۲- کلید ترکیبی Alt + F4 استفاده نمود،۳ – از منوی File زیر منوی Exit می توان استفاده نمود.

دکمه Maximize یا حداکثر سازی:برای اینکه بتوان پنجره را به حداکثر اندازه خود رساند می توان از این دکمه استفاده نمود.

دکمه Restore : پس از اینکه پنجره به حداکثر اندازه خود رسید برای تبدیل به اندازه قبلی خود از این دکمه می توان استفاده نمود.

دکمه Minimize یا حداقل سازی:با کلیک کردن بر روی این دکمه می توان یک پنجره حداکثر شده را به حداقل رساند و بعد از این کار پنجره بر روی Task bar قرار می گیرد و با دوباره کلیک کردن بر روی آن می توان آن را باز نمود.

نکته: همان طور که در بالا نشان داده شد در پایین صفحه Word نواری به نام Status bar یا نوار وضعیت که بیانگر:

۱-شماره صفحه ای که در آن قرار دارید (۱ Page ).
۲- قسمت یا بخشی که در آن قرار دارید( ۱ Sec ).
۳- دو عدد به صورت اعشاری ( ۲/۱۰ ) که نشان می دهد شما اکنون در کدام صفحه( ۲ ) و جمعا سندتان چند صفحه( ۱۰ ) می باشد.
۴- علامت ( At 3.1 cm ) ( Ln.1 ) ( Col 1 ) به ترتیب از سمت چپ نشان می دهد اشاره گر شما اکنون در چه فاصله ای، در کدام خط و یا ستون قرار دارد.
برای تغییر زبان ویندوز به روش های زیر می توان عمل کرد :

با فشردن همزمان کلید های Alt + Shift سمت راست صفحه کلید، زبان به فارسی تغییر می کند و با فشردن همان کلیدها در سمت چپ صفحه کلید زبان ویندوز به زبان انگلیسی تغییر میکند .

استفاه از کلید تغییر زبان در نوار کار ویندوز و انتخاب زبان فارسی و برای تایپ لاتین انتخاب گزینه English .

استفاده از کلید تغییر زبان در نوار ابزار قالب بندی.
برای تغییر جهت متون Direction به روش های زیر می توان عمل کرد :

با فشردن کلید های Ctrl + Shift سمت راست صفحه کلید ، جهت نوشتاری راست به چپ تغییر می کند و برای چپ به راست باید کلید های Ctrl + Shift سمت چپ صفحه کلید را فشرد.

استفاده از کلید در نوار ابزار قالب بندی برای راست به چپ کردن متون و از کلید برای چپ به راست کردن متون استفاده می شود .
مثال زیر جمله ای است که شامل یک واژه لاتین در میان واژگان فارسی است .

واژه پرداز word امکان تایپ فارسی را فراهم کرده است. (جهت متن راست به چپ است و جمله درست دیده می شود.)

واژه پرداز word .امکان تایپ فارسی را فراهم کرده است

(جهت متن چپ به راست است و جمله نادرست دیده می شود.)

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود فیلم آموزش ورد ۲۰۱۳

Word 2013 در این فیلم دو قسمتی که هر قسمت حدود ۱۶ دقیقه هست با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *