خانه / آموزش آفیس / آموزش ورد(بخش سوم)

آموزش ورد(بخش سوم)

ترفند ورد

انجام عملیات ریاضی در Microsoft Word

رمز گذاری بر روی فایل های ورد

فاصله بین واژه ای و میان واژه ای در ورد

ترفند ورد

با بکار بستن ترفندهای زیر در کار خود با نرم افزار WORD سرعت بخشید :

۱- با فشردن کلید SHIFT + F5 می توانید به قسمتی از متن که بتازگی تغییری در آن ایجاد کرده اید بروید. فشردن مجدد این کلیدها شما را به قسمت های تغییر یافته قبلی متن می برد.

۲- اگر فرمت قسمتی از متن را تغییر داده اید، مثلا رنگ یا نوع فونت آن را عوض کرده اید و حالا می خواهید به همان وضعیت پیش فرض WORD برگردانید، می توانید آن بخش از متن را انتخاب و کلیدهای CTRL + SPACEBAR را فشار دهید.

۳- وقتی می خواهید بخشی از متن را انتخاب نمائید، می توانید کلمه ALT را پائین نگه دارید و با ماوس DRAG کنید. این کار باعث می شود عمل انتخاب به صورت مستطیل شکل انجام شود و سرعت شما به طرز چشمگیری افزایش یابد.

۴-وقتی در حال تایپ کردن یک متن انگلیسی هستید و به دنبال مترادف یک کلمه خاص می گردید، کافیست نشانگر را در کنار و یا در زیر کلمه مربوطه ببرید و کلیدهای SHIFT + F7 را فشار دهید. با این کار فهرستی از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمایش داده می شود.

۵- در پنجره PRINT PREVIEW شما می توانید پیش از پرینت گرفتن ، پیش نمایشی از فایل خود را ببینید. برای انجام تغییرات در همین صفحه، کافیست روی آیکون MAGNIFIER کلیک نمائید تا اجازه تصحیح در متن به شما داده شود.

۶- اگر می خواهید همزمان دو بخش مختلف از یک DOCUMENT را ببینید، می توانید فایل مربوطه را در نرم افزار WORD باز کرده، ماوس را بالای فلش موجود در بالای نوار لغزان نگه دارید تا نشانگر ماوس به شکل دو خط موازی با دو فلش در بالا و پائین آن درآید. آنگاه کلیک کرده و بدون رها کردن ماوس آن را به سمت پائین بکشید. حال صفحه به دو قسمت تقسیم می شود که در هر دو بخش همان فایل نمایش داده می شود و همزمان می توانید دو بخش مختلف فایل را ببینید و ویرایش کنید.

۷-فرض کنید یک فایل طولانی دارید و پیدا کردن مطالب برایتان دشوار، کافیست گزینه DOCUMENT MAP را از منوی VIEW انتخاب کنید تا فهرستی از عناوین DOCUMENT شما را نشان دهد. حال با کلیک بر هر عنوان به آن قسمت از فایل خود پرش می کنید

انجام عملیات ریاضی:

بدین منظور:
نرم افزار Word را اجرا کنید.
از منوی Tools بر روی Customize کلیک کنید.
در پنجره جدید به تب Commands بروید.
اکنون یک پنجره دارای ۲ ستون خواهید داشت. از ستون Tools ، Category را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. از ستون دیگر ، Tools Calculate را پیدا کنید (جزء موارد آخر). اکنون Tools Calculate را گرفته و آن را در جای مناسبی از نوار ابزار بالای صفحه رها کنید. ( Drog & Drop ) .
پس از اینکه دکمه Tools Calculate در جای مناسبی از نوار ابزار جای گرفت ، پنجره Customize را ببندید.
حال در یک صفحه خالی Word ، به عنوان مثال دو عدد را این گونه بنویسید:

۲۵۳
+
۷۸۹

هر عدد با یک Enter از خطی بعدی جدا گردد. عملگر ریاضی هم مابین دو خط عدد جای گیرد.

یا دو عدد را پشت سر هم و به شکل زیر وارد کنید:

۲۵۳ + ۷۸۹

اکنون این ۳سه خط را با موس بگیرید و به حالت انتخاب درآورید ( Highlight کنید ) ، بر روی دکمه Tools Calculate که ایجاد کردید ، کلیک کنید.
سپس در خط بعدی ، دکمه Ctrl+V را همزمان فشار دهید تا پاسخ که در اینجا به فرض ۱۰۴۲ است نمایان شود.

رمز گذاری بر روی فایل های ورد:

با استفاده از ترفندی که به شما معرفی خواهیم کرد میتوانید بر روی اسناد محرمانه خود در نرم افزار Microsoft Word رمز عبور بگذارید

بدین صورت که هر شخصی برای مشاهده آنها حتما باید ابتدا پسورد را تایپ کند ، در غیر صورت امکان مشاهده فایل را ندارد! کافی است پس از باز کردن نرم افزار:منوی Tools را برگزینید و سپس به Options بروید.در Option به پنل Security رفته و در آنجا password خود را تایپ نمایید

فاصله بین واژه ای و میان واژه ای در ورد:

قصد این مقاله دادن روشن ساختن مساله فاصله میان واژه ای در نرم افزار Word است که مشکل بسیاری از کاربران این نرم افزار است و برخی آنرا فاصله مجازی در ورد می نامند.

توضیح : ما دو نوع فاصله داریم :

فاصله ی واژه ای، مانند "بابا آب داد." که بین هر واژه با دیگری یک فاصله است و اگر این فاصله نباشد "باباآبداد" !

فاصله میان واژه ای مانند : "می نویسیم" و "می دانی" و اگر این فاصله نباشد خواهد شد : مینویسیم و میدانی. دلیل استفاده از فاصله ی میان واژه ای این است که کلمه خواناتر می شود، صفحه آرایی ما بهم نمی ریزد (شکل ۱) و نحوه نگارش صحیح در زبان فارسی اینچنین است.

کلمه "می شود" از هم جدا شده است.

دوستانی که با زرنگار و یا Word98 کار کرده باشند شاید کلیدهای ترکیبی Alt+Space یا Ctrl+Space را به یاد بیاورد که برای زدن فاصله میان واژه ای استفاده می شده است اما در Word2003 یا Word2007 اینرا نداریم !

آیا می شود شرکت مایکروسافت این گزینه را فراموش کند ؟؟!!

راههای زدن فاصله میان واژه ای در Word :

الف) راه ترفندی و غیر کاربردی :

الف – ۱) فشردن همزمان کلیدهای Ctrl + Shift + 2

الف – ۲) روشن کردن کلید Numlock و گرفتن کیلد Alt و تایپ عدد ۰۱۵۷ با کلیدهای سمت راست صفحه کلید یا Numeric Keypad

ب) راه حل اصولی و حرفه ای : (شکل شماره ۲ و شماره ۳)

قدم اول ) از منوی Insert گزینه Symbol را انتخاب کنید.

قدم دوم) به سربرگ (TAB) ، Special Characters بروید.

قدم سوم) گزینه No-With Optional Break را انتخاب کنید و دکمه Shortcut Key را بزنید.

قدم چهارم ) به قسمت (textbox) Press New shortcut key بروید و کلید میانبر مورد نظر خود را بفشارید. (کلید Ctrl + Space پیشنهاد می شود)

قدم پنجم) دکمه Assign را بزنید.

حال برای تایپ کلمه "می داریم" به این ترتیب عمل می نماییم: کلمه "می " را تایپ می کنیم، کلید Ctrl+Space را می زنیم سپس کلمه "داریم" را تایپ می کنیم.

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود فیلم آموزش ورد ۲۰۱۳

Word 2013 در این فیلم دو قسمتی که هر قسمت حدود ۱۶ دقیقه هست با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *