خانه / آموزش ویندوز / آموزش مباحث ویندوز(بخش دوم)

آموزش مباحث ویندوز(بخش دوم)

بهینه سازی سرعت رم

دیدن پسورد در ویندوز xp

تغییر پسورد xpبدون دانستن پسورد قبلی

به دست اوردن پسوردadministrator

تعمیر xp از دست رفته

قطع کردن صدای مودم

قرار دادن تصویر هنگام بالا امدن ویندوز

رایت۸۰۰مگابایت وبیشتر از ان بر روی cdهای معمولی

تغییر دادن نام وشکل درایو ها

روشن کردن سیستم با استفاده از صفحه کلید

بهینه سازی سرعت رم:

با استفاده از ترفندی که هم اکنون به شما معرفی خواهیم کرد میتوانید از حداکثر سرعت موجود در رم خود استفاده کنید. در نتیجه میتوانید سرعت ویندوز خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید. لازم به ذکر است که این ترفند بر روی رم های ۵۱۲ قابل اجراست.

براي اين كار بر روي My computer راست كليك كرده و Properties را انتخاب کنید.
سپس از سربرگهاي بالايي به بخش Advanced بروید و در قسمت Perfomance گزينه settings را بزنيد.
حال از زبانه Advanced و در قسمت Virtual memory گزينه Change را بزنيد.
سپس در بخش Paging file size for selected drive گزينه No paging file را فعال كرده و پس از زدن دكمه Set پنجره ها را OK كرده وخارج شوید.

دیدن پسورد در ویندوز xp:

يكي از ويژگي هاي dilaup در xp نشان ندادن پسورد است يعني وقتي شما روي ايكون يك dialup كليك مي كنيد فقط username ديده مي شود. براي اينكه بتوانيد پسورد را مشاهده كنيد، مراحل زير را در رجيستري اجرا كنيد: -HKEY_LOCAL_MACHINE-SYSTEM–CurrentControlSet- Services–RasMan–Parameters Modify در اينجا يكDWORD با اسم DisableSavePassword بسازيد. مقدار ۰ در اين DWORD براي SAVE كردن و مقدار ۱ براي SAVE نشدن پسورد است

تغییر پسورد xpبدون دانستن پسورد قبلی:

همون طور که میدونید برای عوض کردن پسورد در ویندوز XP می بایست پسورد قبلی را تایپ کرد و سپس می توان پسورد جدید را جایگزین کرد. شما می توانید با استفاد از این ترفند بدون نیاز به دانستن پسورد قبلی ، پسورد جدیدی را بر روی سیستم قرار دهید.

از منوی استارت گزینه ی run رو بزنید بعد از اون control userpasswords2 رو تایپ کنید از منویی که باز میشه اسم username ها رو نوشته روی هرکدوم که کلیک کنید اون پایین یه گزینه داره به اسمه reset password اونو که بزنید دوبار پسورد دلخواهتونو تایپ کنید بدون تایپ کردن پسورد قبلی پسورد عوض میشه.
درضمن اینم بدونید که نمیشه پسورده username ی که باهاش on هستید عوض کنید فقط میشه user های دیگه رو دستکاری کرد البته برای عوض کردن پسورد یوزری که داخلشید میشه پسورد ادمین رو عوض کرد بعدش رفت تو ادمین و اونجا پسورد اون یکی یوزرو عوض کرد

به دست اوردن پسوردadministrator:

يکی از مشکلات ويندوز xp راه نفوذ به آن در صورت فراموش کردن password می باشد .همانطور که همه شما می دانيد xp امکان جالب switch user را دارد که می توان محيط را برای کار user های مختلف فراهم کرد .حالا اگر شما اين password را فراموش کنيد چاره چيست؟. در اين حالت چند راه نفوذ هست و آن اين است که در هنگام ظاهر شدن منوی کاربران در ابتدا ، دو بار کليدهایALT+CTRL+ DELETE را فشار دهيد سپس در قسمت نام کلمه administrator را تايپ کرده و قسمت password را خالی بگذاريد و Ok را بزنيد در اين حال وارد سیستم می شويد.
۲٫حال اگر در هنگام نصب ويندوز Xp برايAdmin پسورد گذاشته باشند چه كار كنيم؟
براي اين كار قبل يا هنگام بالا آمدن ويندوز كليد F8 را زده سپس بسته به نوع نياز خود بكي از گزينه هاي Safe Mode را انتخاب كنيد.
بعد از وارد شدن به ويندوز در منو Start كليك كنيد سپس گزينه RUN را انتخاب كرده ودر جاي خالي عبارت
Control userpasswords2 را تايپ كنيد.
پنجره باز شده داراي ۲ TAB به نام هايUsers & Advanced مي باشد.
TAB Users را انتخاب كرده و تيك گزينه:User must enter a username and password to use this computer را برداريد
با برداشتن تيك اين گزينه ديگر هنگام ورود به ويندوز از شما پسورد گرفته نمي شود.

حالا با استفاده از گزينه Add مي توان نام كاربري را به آن اضافه و با استفاده از گزينه Remove مي توان نام كاربري را حذف كرد.
همچنين با استفاده از گزينه Properties مي توان ميزان دسترسي كاربران به ويندوز را تعيين كرد.

تعمیر xp از دست رفته :

فرض کنيد دو ويندوز روی سيستم داريد به شرح زير:
ويندوز ۹۸ روی درايو C
ويندوز XP روی درايوی به جز C
بنا به دلايلی مجبور شده ايد درايو C را فرمت کنيد خواهيد ديد که پس از بوت مجدد سيستم صفحه انتخاب سيستم عامل ديگه ظاهر نميشه و به اين ترتيب علاوه بر ويندوز ۹۸ ويندوز XP رو هم به طور ضمنی از دست داده ايد و ديگه نمی تونيد به اون واردشويد. و اما راه حل بازيابی XP :
سی دی XP رو بگذاريد و فرآيند نصب رو با انتخاب گزينه New Install پی بگيريد.
پس از بوت سيستم صفحه ای خواهيد ديد که دارای سه گزينه می باشد که اولی آن Repair يا تعمير XP است که با زدن دکمه R به اين قسمت برويد.
حال برنامه به دنبال ويندوز XP های نصب شده بر روی سيستم گشته و پس از چند لحظه آنها را با تخصيص شماره ای ليست می كند. ويندوزی را که می خواهيد بازيابی کنيد با درج شماره اش انتخاب کنيد.
در اينجا برنامه از شما پسورد سر کاربر را طلب می کند که برای ادامه کار حتما بايد اونو وارد کنيد.
به محيطی مانند خط فرمان داس وارد می شويد که حاوی دستورات گوناگونی جهت تعمير XP است (با درج فرمان help ليست فرمانها رو ببينيد) و اما فرمانی که ما در اينجا بکار می بريم bootcfg /rebuild است
به سوالات بعدی پاسخ مقتضی بدهيد
و بالاخره تايپ فرمان Exit جهت Restart سيستم
توجه داشته باشيد که شرايط متفاوتی ممکن است پيش آيد که استفاده از متد فوق لازم باشد.

قطع کردن صدای مودم:

صدای قيژويژ مودم موقع وصل شدن.اگه ميخواين از شر اين صدا راحت شويد
اول مسير زير رو در ويندوز ۹۸ اجرا كنيد:
control planelmodems—>open>general>proprties>conection>advanced>Extra settings
در اين قسمت تايپ كنيد:
atm0
اول مسير زير رو در ويندوز Xp اجرا كنيد:
control planelPhone and Modem—>open>Modems>proprties>advanced>Extra settings
در اين قسمت تايپ كنيد:
atm0
با اين كار مودم شما صداش قطع ميشه

قرار دادن تصویر هنگام بالا امدن ویندوز:

در نسخه هاي قبلي ويندوز، مثل ويندوز ۹۸ مي شد با تغيير فايلLogo.sys ، تصويري را كه در هنگام راه اندازي ويندوز به نمايش در مي اومد رو عوض كنيم، ولي ساختار ويندوز XPبه گونه ايه.در ويندوز XP تصويري كه در هنگام راه اندازي ويندوز نمايش داده مي شه در درون فايل ntoskrnl.exe قرار داره و امكان ويرايش اون توسط ابزارهاي متداول در ويندوز وجود نداره. ولي نا اميد نشيد، ويندوز XP اين قابليت رو داره كه تصويري را قبل از كادر Welcome به نمايش درآوره .شما هم بدين ترتيب مي تونيد تصوير مدنظر خودتونو در هنگام راه اندازي ويندوز به معرض نمايش بگذاريد.
براي اين کار در رجيستري به دنبال مسير زير بگرديد :
HKEY_USERS.DEFAULTControl PanelDesktop
يك مقدار رشتهاي ( string ) بنام Wallpaperبسازيد و بهش مسير تصوير مد نظرتونو بدين . اين تصوير بايد يك تصوير طرح بيتي ( *.bmp ) باشه. از اين زمان به بعد هر وقت كه ويندوز راه اندازي بشه اين تصوير قبل از كادر Welcome به نمايش در مي آيد.

رایت۸۰۰مگابایت وبیشتر از ان بر روی cdهای معمولی:

با این ترفند می تونید بر روی سی دی های معمولی حتی تا ۱ گیگا بایت اطلاعات ذخیره کنید .ابتدا می بایست ببینید رایتر شما overburning ساپورت می کنه یا نه . برای تست این کار مراحل زیر را دنبال کنید :

ابتدا به برنامه Nero رفته و سپس کلید های ترکیبی Ctrl + R را فشار دهید . تو این پنجره ببینید که در قسمت Recorder information ، رو به روی عبارت Over burn عبارت suported نوشته شده است یا نه . اگر عبارت ساپورت نوشته شده باشد شما می تو نید از این ترفند استفاده کنید .

حال به منوی File رفته و قسمت preferences رو انتخاب کنید سپس در قسمت Expert features دقت کنید که عبارت enable overburn قعال باشد . در زير همين گزينه مقدار مجاز overburn رو به دقيقه مشخص کنید .

حال به منوی File رفته و گزینه New را انتخاب کنید و در قسمت Multisession گزینه No Muttisession را انتخاب نمایید . سپس در قسمت Burn عبارت Write Method رو به Disc at Onec تبدیل کنید .

راستی هنگامی که عمل رایت می خواهد آغاز بشه Nero یه پیغام می ده که می گه ممکنه در این حالت سی دی شما بسوزه . که البته من کسانی رو می شناسم که از این روش استفاده می کنند و تا حالا اصلا هیچ سی دی رو نسوختند . ضمنا سعی کنید از سی دی های خوب برای این کار استفاده کنید چون یکی از دلایل سوختن سی دی همین علت می باشد

تغییر دادن نام وشکل درایو ها:

رجیستری را باز کنید و کلید زیر را پیدا کنید :

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrent Version ExplorerDriveIcons

اکنون یک کلید فرعی آن هم فقط با یک حرف که متناظر با درایو مورد نظرتان باشد بسازید برای مثال D در داخل این کلید فرعی یک کلید فرعی دیگر به نام DefaultIcon بسازید ( توجه داشته باشید که نام درایوی که میسازید باید به صورت زیر شاخه باشد یعنی شما درواقع باید یه فولدر بسازید نه یک متغیر !!! پس خوب دقت کنید این فایل به صورت زیر باید ساخته شود و نشان داده شود :

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrent Version ExplorerDriveIconsD

و مقدار پیش فرض آن یعنی Default را مطابق با نام و خط سیر کامل فایل آیکون مورد نظر را تعیین کنید .

باز هم از داخل کلید فرعی حرف درایو ، یک کلید فرعی دیگر به نام defaultlabel ( یادتون باشه کلید نه متغیر ) و مقدار پیش فرض آن یعنی default را مطابق با نام درایو مورد نظرتان تعیین نمایید مانند : My Zip Drive

حال سیستم خود را از نو بوت کنید

روشن کردن سیستم با استفاده از صفحه کلید:

برای انجام این ترفند ابتدا وارد Setup شوید . برای وارد شدن به Setup هنگام روشن شدن سیستم کلید Delete را بصورت پی در پی فشار دهید تا یک صفحه آبی رنگ ( شبیه به NC ) ظاهر شود . گزینه
Power Management Setup را انتخاب کنید و وارد آن شوید . در صفحه Power Management Setup گزینه Power On By Keyboard را انتخاب کرده و Enter را فشار دهید و سپس گزینه Password را انتخاب کنید . بعد از انجام این مراحل گزینه KB Power On Password را انتخاب کنید و پسورد خود را در پنجره Enter Password وارد کنید و Enter را فشار دهید . دوباره پسورد خود را تکرا کنید و Enter را فشار دهید . کلید Esc را بزنید تا از صفحه Power Management Setup خارج شوید . در پایان گزینه Save a Exit Setup را انتخاب کنید و کلید Y را فشار دهید تا تنظیمات Setup ذخیره شود . اکنون سیستم دوباره راه اندازی می شود . در صورتی که مراحل فوق را به درستی انجام داده باشید با فشردن دکمه ای از صفحه کلید که به عنوان پسورد انتخاب کرده اید سیستم روشن می شود . نکته قابل توجه این است که سیستم باید از قبل در برق باشد تا این ترفند اجرا شود . می توان سیستم را به وسیله موس هم روشن کرد .
نکته : هنگام تعیین کردن پسورد اولین کلیدی که فشرده می شود به عنوان پسورد در نظر گرفته می شود

ادامه آموزش ها در بخش بعدی….

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود کتاب آچار فرانسه ویندوز ۷

Widows 7 این کتاب نوشته آقای سعید سلامیان در ۲۵۷ صفحه تهیه شده است.به جرئت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *