خانه / آموزش اینترنت / آشنایی با مرورگر اینترنت اکسپلورر

آشنایی با مرورگر اینترنت اکسپلورر

IE6

عناوین این بخش:

انحصار طلبی مایکروسافت در ارایه نرم افزار مرورگر

رقابت اینترنت اکسپلورر با مرورگر اپرا و فایرفاکس

ايرادات وارده برIE6

قابلیت های جدید ومنحصر به فرد در اینترنت اکسپلورر ۷

یک تذکر در نصب Internet Explorer 7.0 beta 2

ویژگی های جدید Internet Explorer 7.0 beta 2

مراحل نصب و راه اندازی Internet Explorer 7.0 beta 2

نرم افزار مرورگر اینترنت یا Browser یک نرم افزاری است که پس از دسترسی به فضای اینترنت به کاربران اجازه می دهد تا صفحات الکترونیکی را به صورت استاندارد؛ با چیدمان جالب و همچین به صورت واحد مشاهده کند؛ آنچه اکنون با آن این مقاله را مطالعه می نمایید یک مرورگر است که ممکن استIE مخففInternet Explorer ویا Opera یا Firefoxباشد. اما گفتار امروز ما مربوط به مرورگر اینترنت اکسپلورر است.

IE مخففInternet Explorer , محبوبترين مرورگر دنيا و يكي از معروفترين نرم افزارهاي كمپاني مايكروسافت است كه هميشه به همراه ويندوز نصب شده و به عبارتي يكي از پيشكسوتان دنياي نرم افزار بشمار ميرود.

اين مرورگر بيشترين سهم محبوبيت خود را مديون سيستم عامل ويندوز است چرا كه هميشه از همان ابتدايي ترين نسخه هاي ويندوز در اين سيستم عامل وجود داشته و بدون نياز به صرف هزينه كاربران را به استفاده از آن تشويق كرده است, اين همان موضوعي است كه صداي اعتراض برخي شركت ها همچونNet Scape را بلند كرد,

انحصار طلبی مایکروسافت در ارایه نرم افزار مرورگر

اين شركت ها حضور پيشفرض برخي برنامه ها همچون اينترنت اكسپلورر , مديا پلير و … در ويندوز را به انحصار طلبي مايكروسافت نسبت داده و خواستار رسيدگي دادگاه هاي بين المللي به اين موضوع شدند, كه حاصل آن ارائه ويندوز هاي ساده و فاقد برنامه هاي مذكور توسط مايكروسافت به بازار نرم افزار شد. فاصله زيادي كه بين انتشار نسخه ۶ و ۷ اين نرم افزار پيش آمد فرصت خوبي را براي ديگر مرورگرها ايجاد نمود تا آن ها نيز به نوعي حضور خود در اينترنت را پر رنگتر كرده و قابليت هاي خود را به رخ مرورگر فرسوده و نا امن مايكروسافت بكشند.

رقابت اینترنت اکسپلورر با مرورگر اپرا و فایرفاکس

از اين ميان دو مرورگرOpera وFirfox با قابليت هاي جديد و امنيت بالاي خود بيشترين كاربران اينترنت اكسپلورر را بسوي خود جذب كرده و از سهم ۹۹درصدي مايكروسافت مقدار قابل توجهي را نصيب خود ساختند.

از اين رو مايكروسافت كه هميشه عادت داشت مرورگر خود را به همراه سيستم عامل جديدش عرضه كند, براي اولين بار عادت خود را كنار گذاشته و اينبار زودتر از ارائه ويندوز ويستا مرورگر جديد خود را به بازار نرم افزار عرضه كرد!

مايكروسافت با ارائه نسخه ۷ مرورگر خود, قصد دارد طرفداران گذشتهIE را دوباره به سوي خود فرا خوانده و دل آن ها را دوباره بدست آورد!

ايرادات وارده برIE6

از بزرگترين ايرادات وارده برIE6 امنيت پايين آن بود كه موجب وارد شدن خسارت هاي زياد به كامپيوتر كاربراني شد كه از ويروس هاي سوء استفاده كننده از حفره هاي زياد اين مرورگر استفاده ميكردند,حفره هاي تا امن اين مرورگر به حدي بود كه بارها ويروسهاي اينترنتي از طريق آن ها به سيستم ميزبان ها نفوذ كرده و كاربران خود را كلافه كرده بودند.

با توجه به ارائه وصله هاي امنيتي مايكروسافت براي اين مرورگر , در جمعIE6 خاطره بدي را در ذهن كاوشگران اينترنت هك كرد كه جبران آن مستلزم گذر زمان و ارائه نسخه هاي قدرتمند تر و امنIE هاي بعدي همچونIE7 از جانب مايكروسافت ميباشد.

IE7 داراي ويژگي جديدي به نامLow Rights IE است كه از نصب برنامه هاي كاربردي ناشناس نظير نرم افزارهاي جاسوسي يا كدهاي مخرب ديگر بدون كسب مجوز از كاربران، جلوگيري به عمل مي آورد. هنگامي كه كاربران، برنامه ها را با استفاده از امتيازات محدود كاربر مورد استفاده قرار مي دهند، تا زماني كه از مجوزهاي مديريتي آن استفاده نكنند از امنيت بيشتري در برابر حملات مخرب افزار ها برخوردارند,در واقع ويندوز مي تواند كد مخرب يا جاسوس را محدود كرده و از انجام فعاليت هاي مخرب توسط آن جلوگيري كند, درواقع مايكروسافت مسئله امنيتي مرورگرش را با پاك كردن صورت مسئله حل كرده است!به گفته متخصصان اين نسخهIE داراي سطح امنيتي بالاتري نسبت به نسخه هاي قبلي آن است.

قابلیت های جدید ومنحصر به فرد در اینترنت اکسپلورر ۷

توجه شما را به ديگر قابليت هاي جديد اين مرورگر جلب ميكنم:

– داراي نرم افزار ضد جاسوس داخلي, جهت افزايش ضريب امنيتي برنامه در اينترنت

– دارايPopUp Blocker قدرتمند جهت جلوگيري از باز شدن صفحات ناخواسته موسوم بهPopUp

– پشتيباني ازRSS جهت دسترسي سريع به اطلاعات وب سايت هاي داراي اين تكنولوژي

– داراي قابليتTabbed Browsing, امکان مرور چند صفحه وب در يک پنجره بصورت Tab جهت دسترسي سريع به صفحات و جلوگيري از شلوغ شدنTaskBar ويندوز

– پشتيباني از كليه فانکشن هايCSS2 ( مخففCascading Style Sheets )

– پشتيباني از PNG هاي شفاف ياTransParent

یک تذکر در نصب Internet Explorer 7.0 beta 2

علت درخواست های زیادInternet Explorer 7.0 beta 2 مخصوص نصب روی ویندوز ایکس پی سرویس پک ۲ را برای دانلود روی سایت قرار دادم. در این نسخه احتیاجی به وصل شدن به اینترنت و تائید ویندوز نمیباشد!

شركت مایكروسافت نسخه جدیدی از نرم افزار اینترنت اكسپلورر ۷ را منتشر كرد (بتا ۲). این نسخه از نرم افزار اینترنت اكسپلورر بسیار شبیه به نسخه پیش نمایش ارائه شده در بهمن ماه سال گذشته می باشد.

از مهمترین ویژگی های جدید این نسخه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ویژگی های جدید Internet Explorer 7.0 beta 2

– مشاهده چند صفحه مجزا در یك پنجره (مشابه ویژگیtabbed browsing در نرم افزار فایرفاكس شركت موزیلا- افزایش امنیت نرم افزار

– قابلیت استفاده از فیدهایRSS

– قابلیت جستجوی سریع در موتورهای جستجوی دلخواه

– قابلیت بزرگنمایی یك صفحه برای كمك به كاربران با دید ضعیف

– قابلیت چاپ بخشی از صفحه (به جای چاپ كلی هر صفحه)

– بهبود در پشتیبانی كدهایCSS و تصاویر شفاف(transparent) با پسوندPNG

مراحل نصب و راه اندازی Internet Explorer 7.0 beta 2

كاربرانی كه پیش از این نسخه پیش نمایش اینترنت اكسپلورر ۷ (بتا ۲) را نصب كرده اند، برای استفاده از نسخه جدید این نرم افزار می بایست نسخه پیشین را حذف(uninstall) نمایند. ذكر این نكته ضروریست در صورت استفاده از نسخه ۶ این نرم افزار، جهت نصب نسخه جدید نیازی به حذف نگارش پیشین نیست.

همچنین، شركت مایكروسافت سایتی را با عنوانAdd-Ons for Internet Explorer برای دریافت و نصب افزودنی(Add-on) های قابل استفاده در این نسخه از نرم افزار اینترنت اكسپلورر راه اندازی كرده است كه كاربران می توانند با جستجو در آن اقدام به نصب نرم افزارهای افزودنی مورد نیاز خود كنند.

درباره ی Administrator

همچنین ببینید

دانلود کتاب آموزش جوملا

joomla جوملا یک نرم افزار مدیریت محتوای متن باز و رایگان است که تحت اجازه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *